Ortezy na opadającą stopę – skuteczny element fizjoterapii

Ortezy na opadającą stopę – skuteczny element fizjoterapii

0

Ortezy na opadające stopy to profesjonalny sposób na umożliwienie codziennego funkcjonowania i kontynuację fizjoterapii u pacjentów z problemem opadającej stopy. Ta uciążliwa przypadłość, będąca konsekwencją zaburzenia napięcia mięśni lub przewodnictwa nerwowego, uniemożliwia prawidłowe chodzenie. Opadająca stopa zahacza o podłoże, co utrudnia płynne poruszanie się i generuje znaczny ból. Poza długotrwałym procesem rehabilitacji, doskonałym wsparciem stopy na co dzień jest orteza.

Technologia w służbie zdrowiu

Ortezy na opadającą stopę korzystając z najnowszych osiągnięć technologii. Szklane lub węglowe włókna to unikatowe kompozyty, cechujące się niezwykłą lekkością skorelowaną z wyjątkową wytrzymałością. Idealne odwzorowanie biomechaniki chodu umożliwia zachowanie pełnego, fizjologicznego zakresu ruchu kończyny dolnej, co ma niebagatelny wpływ na kondycję chorego.

Ortezy na opadającą stopę to bardzo lekkie, a zarazem sztywne konstrukcje, które podtrzymują stopę, jednocześnie oddając część energii podczas kontaktu z podłożem. Pomaga to zachować płynność i odpowiednie tempo chodu, co wspomaga krążenie krwi, a tym samym – dotlenienie tkanek. Ma to kluczowe znaczenie dla regeneracji kończyny i efektywności jej rehabilitacji. Orteza obejmuje stopę, a następnie zewnętrzną stronę stawu skokowego, docierając do przedniej części goleni. Zachowana jest swoboda ruchu kości piętowej i ścięgna Achillesa. Umożliwia to czynny udział ścięgien, stawów i mięśni w podtrzymaniu fizjologicznego ruchu stopy, co zapobiega przykurczom i zanikom mięśni.

Odpowiednie dopasowanie ortezy

Ortezy do podtrzymywania stopy powinny zapewnić komfort użytkowania – niedopuszczalne jest odczucie ucisku czy nadmiernego odstawania ortezy. Powinna ona być dopasowana do podudzia. Ponadto bardzo istotnym parametrem jest rozmiar protezy, wyrażany długością buta, w którym chory będzie chodził podczas noszenia ortezy. Kluczowa dla komfortu użytkowania jest także wysokość ortezy, która musi umożliwić swobodnie zgięcie nogi w stawie kolanowym (w pozycji siedzącej). Właściwe użytkowanie ortez na opadającą stopę polega na zakładaniu ortezy wyłącznie na buta, wyposażonego w miękką wkładkę. Ortezy nie powinny być narażane na skrajne temperatury (powyżej 70 i poniżej -40 stopni).

Dynamiczna orteza umożliwia poruszanie się w fizjologicznym zakresie ruchu stawów, nie obciążając stopy, zapewniając jej natomiast optymalne podparcie. Nie jest zalecana osobom cierpiącym na owrzodzenia czy żylaki podudzi, ich znaczne obrzęki oraz trwałe deformacje stopy czy stawu kolanowego.

Profesjonalne ortezy kupisz w sklepie < a href="https://megamedic.pl/pl/p/Orteza-na-opadajaca-stope-/599">Megamedic.pl