Energooszczędny dom czy mieszkanie w centrum?

Energooszczędny dom czy mieszkanie w centrum?

0

Najszybszym i niedrogim sposobem na posiadanie swojego mieszkania jest zakup lokum w mieście, w blokach mieszkalnych. Idzie to jednak w parze z poświęceniem własnego komfortu życia. Lepszym rozwiązaniem w przypadku większości rodzin będą tanie domy pod klucz.

Mieszkanie w centrum

Kupując mieszkanie w centrum miasta, większego czy mniejszego, płacimy relatywnie niewielką kwotę. Decydujemy się jednak na kupno własnego M w sąsiedztwie obcych osób. Dodatkowo, musimy uiszczać opłaty administracyjne. Co prawda dzięki nim nie przejmujemy się, że trzeba dokonać naprawy instalacji lub włączyć ogrzewanie. Jednak stałe koszty co miesiąc są pewnego rodzaju obciążeniem dla budżetu.

Mieszkanie w centrum to także możliwość swobodnego dostępu do szkół, miejsc pracy. Co z tego, skoro kupując je nigdy nie mamy pewności, że sąsiad z góry nie zaleje nam mieszkania, lub nie będzie w inny sposób uciążliwy. Dlatego mimo wszystko lepszym rozwiązaniem dla rodzin będzie zbudowanie własnego domu od podstaw.

Dom pod miastem

Tanie domy pod klucz są dobrym rozwiązaniem dla osób, które nie są w stanie przekonać się do zbudowania domu. Wydaje im się, że kupując mieszkanie z drugiej ręki oszczędzają, bo płacą mniej. W praktyce takie mieszkania często wymagają remontów, i musimy co miesiąc płacić administracji na ich utrzymanie.

Własny dom pod miastem zbudowany od zera to gwarancja, że przynajmniej przez kolejnych kilka lat nie będziemy musieli inwestować nic w remonty – chyba że zdarzy się coś nieprzewidzianego. Nie musimy też oddawać administracji pieniędzy za sam fakt możliwości mieszkania w danym bloku.

Oszczędne utrzymanie

Tanie domy pod klucz są budowane zgodnie z najnowocześniejszymi wymogami. Zakładają one wykorzystywanie ekologicznych źródeł ogrzewania i wykorzystania właściwości domu do oszczędzania energii. Stawia się w nich na piece ekologiczne, docieplanie domu i zastosowanie specjalnych materiałów, mających na celu już na etapie budowy zminimalizować koszty utrzymania domu.

Domy zbudowane od A do Z pod klucz w cenie 200-300 tysięcy to niewiele więcej, niż kosztowałoby mieszkanie w centrum miasta. A komfort użytkowania ich i przyszłe oszczędności z pewnością są tego warte.

Z budowy domów pod klucz w systemie energooszczędnym powinny skorzystać przede wszystkim młode rodziny. Takie, które wciąż rozwijają się i obawiają się strat finansowych na utrzymanie domu. Wdrożenie systemów oszczędzania energii już na poziomie budowy domu pozwoli przez długie lata wygenerować wielotysięczne oszczędności, które można zainwestować w coś innego.