Jakie lampy wybrać, aby mieć przytulny salon?

Jakie lampy wybrać, aby mieć przytulny salon?

0

Oświetlenie w bardzo zaskakujący sposób może zmienić wygląd wnętrza. Za pomocą światła można kształtować przestrzeń, lampy tworzą niepowtarzalny klimat i zapewniają odpowiedni komfort. Jakie oświetlenie wybrać do salonu i czym się kierować podczas wyboru lamp?

W salonie musi być kilka źródeł światła

Przede wszystkim trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że w salonie potrzebne są różne źródła światła. Lampa sufitowa to nie wszystko, choć to ona gra pierwsze skrzypce i warto wybrać taką, która będzie dobrze doświetlać całe pomieszczenie. Oczywiście bardzo ważną kwestią są również walory estetyczne oświetlenia. Ciekawą propozycją do salonu jest duży żyrandol kula, który prezentuje się bardzo efektownie, szczególnie jak salon jest duży. Żyrandol kule można znaleźć praktycznie w każdym salonie z oświetleniem czy wyposażeniem wnętrz, jego dużą zaletą jest to, że daje naprawdę subtelne światło, które jest zbliżone do światła naturalnego. Oczywiście lampa kula musi być zaopatrzona w odpowiednią żarówkę, ważne jest natężenie oraz barwa światła.

Oprócz takiego oświetlenia jak żyrandol kula, warto zaopatrzyć się również w lampy dodatkowe na przykład podłogowe czy dekoracyjne. Dobrze sprawdzą się kinkiety, które są dostępne w wielu odsłonach. Kinkiety potrafią bardzo dobrze doświetlić ściany, obrazy, grafiki czy inne ozdoby przywieszone na ścianach. Bardzo ważną rolę odgrywają lampy podłogowe, które mogą stanowić ozdobę wnętrza i jednocześnie dobrze spełniać swoją funkcję. Takie oświetlenie przyda się w przypadku, gdy lubimy czytać po zmroku, ale nie tylko. Lampę można używać również podczas oglądania telewizji, takie oświetlenie jest bardzo klimatyczne, dlatego wiele osób ucina sobie przy nim drzemkę.

Co radzą projektanci?

Montując lampy o transparentnych kloszach salon będzie wydawał się nieco większy, niż jest w rzeczywistości, dzieje się tak za sprawą jasnego, rozproszonego światła. Jeżeli światło będzie skierowane w górę, pomieszczenie będzie wydawało się wyższe. Żyrandol kule to dobre rozwiązanie, gdy zależy nam na uzyskaniu kameralnego klimatu we wnętrzu. Nie warto bać się odważniejszych rozwiązań – lampa kula wykonana z papieru doda wnętrzu lekkości, żyrandol o niepowtarzalnym kształcie czy model wykonany z kryształków sprawią, że salon będzie wyglądał bardzo oryginalnie i elegancko.

Dobór oświetlenia zależy od aranżacji oraz naszych indywidualnych preferencji, nie mniej jednak trzeba mieć na uwadze to, żeby dokładnie doświetlić poszczególne strefy.