Gdzie szukać grzybów?

Gdzie szukać grzybów?

0

Każdej wiosny i jesieni, po obfitych deszczach, w las ruszają rzesze grzybiarzy wyposażonych w koszyczki i nożyki. Jedni z nich po kilku godzinach wyłaniają się z lasu z pełnymi grzybów pojemnikami, inni, ci mniej doświadczeni, znajdują po zaledwie kilka sztuk. Skąd grzybiarze wiedzą gdzie szukać grzybów?

Sprzyjające warunki

Grzyby mają specyficzne wymagania co do stanowisk, nasłonecznienia, jakości i wilgotności gleby. Jedne z nich można uprawiać samemu, inne nie znoszą sztucznych stanowisk. Kto więc ma ochotę przyrządzić sobie podgrzybki marynowane w occie lub gulasz z borowikami – musi wiedzieć, gdzie grzybów tych szukać.
Istnieją miejsca, w których lasy obfitują w grzyby i nawet niedoświadczony grzybiarz będzie miał w nich udane zbiory. Śląsk i okolice Katowic są prawdziwą skarbnicą różnych gatunków grzybów, kto wejdzie w tamtejsze lasy – na pewno znajdzie grzyby.

Rodzaj lasu

Lasy mamy iglaste, liściaste i mieszane. Kto chce znaleźć kurki – powinien wybrać się do lasu obfitującego w sosny oraz świerki. Sosny lubią się także z maślakami. W sąsiedztwie młodych świerków chętnie rosną rydze.
W lasach liściastych, w bezpośrednim sąsiedztwie dębów i buków znajdziemy borowiki szlachetne, a podgrzybka jadalnego należy szukać w lasach mieszanych.

Nasłonecznienie

Ogólna zasada brzmi, że grzyby lubią stanowiska mniej nasłonecznione, znajdujące się w cieniu. Szukajmy ich pod drzewami, w mchu i liściach, na powalonych drzewach.
Jeśli wyruszamy na poszukiwania kani, musimy wiedzieć, że jako jeden z nielicznych grzybów woli miejsca słoneczne. A więc polany leśne, ścieżki, uprawy leśne to stanowiska, na których ją znajdziemy.

Czas

Nic nam po grzybobraniu, jeśli wybierzemy się na nie w samym środku lipcowych upałów. Grzyby lubią wilgoć, toteż należy szukać ich po obfitych deszczach.
Ogólnie grzybobranie będzie efektywne od czerwca do końca października, choć niektóre gatunki rosną dopiero od lipca.

Jeśli więc nabraliśmy apetytu na podgrzybki marynowane w occie czy zupę borowikową – ruszajmy do lasów.

Podgrzybki marynowane w occie znajdziesz w sklepie Vitapol