Holowanie lawetą – Pamiętaj o zabezpieczeniu miejsca postoju

W oczekiwaniu na przyjazd lawety pomocy drogowej, należy oznakować miejsce postoju swojego samochodu. W tym celu rozłóż w odległości od 50 do 100 metrów za nim trójkąt ostrzegawczy.

Jak się zachować podczas kolizji

Jeśli zatrzymanie nastąpiło w terenie zabudowanym, trójkąt rozłóż w odległości 20 – 30 metrów za samochodem. Staraj się bezpiecznie zaparkować na poboczu lub zjechać na zatokę lub parking. Unikaj postoju tuż za łukiem zakrętu – jesteś wówczas niewidoczny dla innych kierowców. W samochodzie należy włączyć światła awaryjne, wyłączyć silnik oraz zaciągnąć hamulec ręcznym. Kierowca jak i pasażerowie powinni założyć na siebie kamizelki ostrzegawcze, poprawiające ich widoczność tak za dnia, jak i po zmroku.

W oczekiwaniu aż przyjedzie pomoc drogowa, należy przebywać poza samochodem i poza jezdnią. Wyjść na skarpę przy autostradzie, przekroczyć barierki lub udać się w inne, oddalone miejsce, zapewniające bezpieczeństwo.

Cenne rzeczy

Zanim auto holowanie zabierze twój samochód, pamiętaj aby wyjąć z niego wszystkie cenne i ważne dla siebie rzeczy. Są to dokumenty, okulary, aktówki, telefony, ładowarki i wszystko inne, co przedstawia dla ciebie jakąkolwiek ważność. Dlaczego? W wielu przypadkach, zwłaszcza kiedy samochód zakwalifikował się na szkodę całkowitą i pozostaje własnością banku lub leasingu, możesz nie mieć okazji zobaczyć go więcej. Wówczas odzyskanie swoich rzeczy może przedstawiać pewną trudność. Zabranie ich z auta jeszcze przed załadunkiem na lawetę, powinno być czymś, o czym będziesz pamiętać w pierwszej kolejności.

Czytaj więcej na kazauto.pl