Środki ostrożności podczas jazdy z przyczepą

Środki ostrożności podczas jazdy z przyczepą

0

Wciąż zdarzają się kierowcy, którzy kompletnie bagatelizują potrzebę montażu świateł do przyczep samochodowych. Warto przedstawić powody, dla których światła te są niezbędne. Co więcej, nie są to jedyne środki ostrożności, które zapobiegają wypadkom z udziałem przyczep.

Światła do przyczep samochodowych a przepisy prawne

Nie każdy prawdopodobnie wie o tym, że na gruncie prawa instalacja świateł do przyczep samochodowych nie jest kwestią wyboru, a obowiązku. Zgodnie ze zdrowym rozsądkiem powstały bowiem przepisy, które nakazują kierowcom korzystanie z lamp do przyczep.

Mało tego, przepisy nie są ogólne, lecz bardzo szczegółowe. Oznacza to, że kierowca nie może wybierać sobie świateł do przyczep samochodowych. Musi kupować światła odpowiednie do rozmiaru przyczepy jaką posiada.

Zdrowy rozsądek

Oczywiście, prawo to jedno, a zdrowy rozsądek to drugie. Wydaje się, że w przypadku świateł do przyczep samochodowych, to przede wszystkim zdrowy rozsądek nakazuje ich instalację. Nie budzi przecież wątpliwości fakt, że jeśli jakiś pojazd czy dowolna konstrukcja nie są oświetlone, to ich nie widać lub też widać je niewyraźnie, tylko z bliska. Tak samo jest nieoświetlonymi przyczepami.

Przeciwnicy świateł do przyczep samochodowych argumentują swoje stanowisko tym, że przecież samochód posiada światła. Niemniej jednak, czasami może to nie tylko nie pomagać, lecz nawet zwiększać zagrożenie. Rzecz w tym, iż po zmroku wielu kierowców może dostrzegać auto, ale już nie dużą przyczepę. W takiej sytuacji naprawdę niewiele trzeba, aby w nią uderzyć, na przykład podczas próby wyminięcia samochodu.

Jak jeszcze dbać o bezpieczeństwo?

Bez wątpienia, światła do przyczep samochodowych powinien więc montować każdy. Jednakże, oprócz tego obowiązku warto też zadbać o inne środki bezpieczeństwa. Wydaje się, że przede wszystkim warto korzystać z jasnych przyczep. Niezależnie od tego czy są one oświetlone czy też nie, są lepiej widoczne.

Ponadto, nie można również przeładowywać zbytnio przyczep. Im cięższa jest bowiem przyczepa, tym trudniej wykonuje się jakiekolwiek manewry na drodze. Dlatego też, nawet pomimo zamontowanych świateł do przyczep samochodowych i dużej ostrożności pojawia się ryzyko wypadku. Na drodze bowiem regularnie pojawiają się przeszkody, które trzeba być w stanie szybko ominąć.

Światła do przyczep znajdziesz na Unitrailer.pl