Industrialne trendy w wystroju wnętrz

Industrialne trendy w wystroju wnętrz

0

Kiedyś w polskich realiach kraju głęboko komunistycznego przygarnięte meble ze szpitala, warsztatu czy fabryki nikogo nie dziwiły. Po lekkim liftingu były zwyczajnie użyteczne, nikt się tym specjalnie nie chwalił, ale często stały w piwnicach czy na działkach. Były mocne, trwałe i funkcjonalne i niczego więcej od nich nie wymagano.

Nowa moda we wnętrzarstwie

Jednak komuna dawno upadła, miejmy nadzieję, że na zawsze odeszła w niepamięć, a meble przemysłowe nadal pojawiają się w naszych gospodarstwach domowych. Już nie tylko w piwnicach czy altankach, ale też jako pełnoprawne meble na “salonach”. Moda na industrialne urządzanie wnętrz przyszła z USA, wraz z modą na po przemysłowe industrialne lofty. W stanach wnętrza tego typu upodobali sobie w szczególności artyści pokroju Andy’ego Warhola, gdy w Nowym Yorku po kryzysie zwalniały się ogromne przestrzenie w wielu budynkach miasta. Tam też znajdowano i na początku z oszczędności, a potem zgodnie z modą zaadaptowano do użytku codziennego porzucone meble przemysłowe. Nierzadko metalowe, z elementami litego drewna i szkła wykonane tak by mogły przetrwać wiele lat intensywnej eksploatacji, z czasem zaczęły stanowić produkt pożądany.

Czy to podróbki?

Obecnie przy projektowaniu takich wnętrz często stosuje się meble stylizowane na przemysłowe, czyli takie, które z założenia są projektowane jako wyposażenie mieszkań, lecz swym wyglądem nawiązują do swych przemysłowych braci. Jednak prawdziwi zwolennicy tego stylu uważają je za podróbki i wolą meble oryginalne.

Nowe czy używane?

Niestety ciężko obecnie ze względu na popyt o dobre meble używane, stąd coraz częściej projektanci uwzględniają w swoich projektach nowe meble przemysłowe ze stałej oferty producentów, co upodabnia to do zakupu zwykłego wyposażenia. Przykłady takich mebli można zobaczyć na stronie producenta mebli metalowych firmy Promag lub na stronie ich sklepu internetowego e-promah.pl. Jednak niezależnie od źródła i tego, czy dane meble są nowe, czy używane, są na pewno oryginalne, a ich pierwotnym przeznaczeniem było służyć przez wiele lat w przemyśle.

Odnawianie przerabianie

Meble przemysłowe z racji wykonania z dobrych, trwałych materiałów są wdzięcznym materiałem do renowacji, jak i modernizacji. Niejednokrotnie warto poświęcić odrobinę uwagi temu, w jaki sposób dany element można usprawnić. Najczęstszymi modyfikacjami jest montowanie oświetlenia i zmiana koloru. Szczególnie kolor może być problemem, stare meble przemysłowe zazwyczaj były ciemnoszare, lub w odcieniu stłumionej zieleni, obecnie występują w przeróżnych kolorach i nie zawsze będą pasowały do naszej wizji wnętrza, naszczepcie niezwykle łatwo je przemalować przy pomocy ogólne dostępnych farb.

Komu to potrzebne?

Jeżeli urządzamy mieszkanie, a nie loft to warto przemyśleć urządzenie w stylu industrialnym jedynie części lub nawet tylko jedno z pomieszczeń. To samo dotyczy ilości mebli, nie wszystko musi być w takim stylu, swobodnie do klasycznej jadalni można dobrać metalową witrynę, w której po zamontowaniu oświetlenia pięknie będą się prezentować nasze najcenniejsze bibeloty. Natomiast do ciężkich drewnianych szaf i komód po babci może watro przemyśleć zakup lekkiego metalowego stołu warsztatowego.

Tylko wyobraźnia jest granicą.