Jak odpowiednio dbać o zęby pupila?

Jak odpowiednio dbać o zęby pupila?

0

Niewiele ludzi wie, że o zęby psa oraz kota powinniśmy dbać w takim sam sposób jak o swoje. Regularne stosowanie zabiegów pielęgnacyjnych zapobiegnie osadzaniu się kamieniowi nazębnemu, który jest przyczyną zapalenia dziąseł i powstawania poważnych ropni.

Twarde gryzaki

Najbardziej naturalnym sposobem na zapobieganie gromadzenia się osadu nazębnego jest podawanie twardych gryzaków, swoją strukturą zbliżonych do kości. Zarówno psy, jak i koty w naturze oczyszczały swoje zęby poprzez pocieranie nimi o twarde kości zdobyczy, w czasie spożywania posiłku. Jeśli nasze pupile nie nawykły do spożywania ich, można zastąpić je gryzakami dentystycznymi.

Regularne szczotkowanie

Warto codziennie szczotkować zęby swoim zwierzętom. W sklepach zoologicznych są dostępne specjalne szczoteczki, ułatwiające tę czynność. Na rynku istnieją również silikonowe nakładki na palce, które na swoim końcu posiadają chropowate, plastikowe włókna. Dzięki nakładkom łatwiej wyszorujemy zęby pupila, który nie przepada za zabiegami pielęgnacyjnymi z użyciem jakichkolwiek przedmiotów.

Pasta do zębów Dentisept

Choć zęby czworonogów można szczotkować na sucho, warto od czasu do czasu zrobić to z użyciem specjalnej pasty. Dentisept ma właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybicze. Ponadto, przywiera ona do zębów i dziąseł, dzięki czemu działa zdecydowanie dłużej niż inne pasty, które możemy powszechnie dostać w sklepie zoologicznym. Regularne stosowanie pasty przyczynia się również do zapobiegania nieświeżego oddechu. Pastę ma w swojej ofercie między innymi sklep weterynaryjny kalinowa.pl.

Dlaczego powinniśmy myć zęby psom i kotom?

Wiele z nich ma genetyczne predyspozycje do nadmiernego osadzania się kamienia, ale nawet te, które ich nie posiadają z wiekiem może dotknąć ten problem. Usuwanie kamienia nazębnego jest zabiegiem odbywającym się pod znieczuleniem ogólnym, a jak wiadomo, nie każde zwierze dobrze je znosi – zwłaszcza starsze osobniki. Regularne czyszczenie zębów swoich pupili pozwoli uchronić je przed tym inwazyjnym zabiegiem oraz wszelkimi chorobami związanymi z infekcjami jamy ustnej.