Jak rozpoznać nietolerancję pokarmową u dziecka?

Jak rozpoznać nietolerancję pokarmową u dziecka?

0

W wielu przypadkach niemowlaki źle reagują na niektóre pokarmy. Taka nadwrażliwość układu pokarmowego na określane składniki może świadczyć o nietolerancji pokarmowej. Jak rozpoznać tę przypadłość u naszego maluszka? 

Nietolerancja pokarmowa a alergia pokarmowa

Mimo, iż czasami terminy te są używane zamiennie lub też bywają mylone, pamiętajmy, iż nietolerancja pokarmowa nie jest tym samym, co alergia pokarmowa. Jak zatem rozróżnić oba przypadki?

Alergia pokarmowa powodowana jest przez reakcję układu immunologicznego na określoną substancję zawartą w jedzeniu. Objawy są z reguły natychmiastowe, najczęściej przybierają postać wysypki na skórze, jednakże w niektórych przypadkach może dojść także do wstrząsu anafilaktycznego.

Natomiast nietolerancja pokarmowa jest najczęściej wynikiem niedoboru jakiejś substancji (enzymu) w organizmie, potrzebnej do prawidłowego trawienia. Jej niedostateczna ilość powoduje nieodpowiednie wykorzystywanie wartości znajdujących się w pożywieniu. Nietolerancję pokarmową bardzo często określa się jako enzymozależną, a jej przykładem może być nietolerancja laktozy lub fenyloketonuria. Jej objawy z reguły pojawiają się wolniej niż w przypadku alergii, a także mają tendencję do dłuższego utrzymywania się. To sprawia, że nietolerancja pokarmowa może być trudniejsza do zdiagnozowania.

Nietolerancje pokarmowe dzielą się na:

  • Enzymatyczne, inaczej metaboliczne, wynikające z niedoboru odpowiedniego enzymu. Do najczęstszych z nich zalicza się niedobór laktazy, sacharazy oraz maltazy.
  • Farmakologiczne, związane z zawartością pewnych związków w żywności. Związki te to najczęściej aminy biogenne.
  • Idiopatyczne, czyli niezidetyfikowane, które mogą wiązać się ze stosowaniem sztucznych, jak i naturalnych dodatków do żywności.

Jak rozpoznać nietolerancję pokarmową u niemowlaka?

Niepokojące objawy, mogące świadczyć o nadwrażliwości Twojego maluszka na niektóre produkty to częste bóle brzucha, wzdęcia, biegunki, wymioty oraz powolne przybieranie na wadze. Pod żadnym pozorem nie powinny być one lekceważone, tylko skonsultowane z lekarzem.

Najskuteczniejszym sposobem na zdiagnozowanie nietolerancji pokarmowej u niemowlaka jest test na nietolerancję pokarmową na nawet kilkaset wybranych produktów. W przypadku występowania nadwrażliwości na określone pożywienie test na nietolerancję pokarmową wykaże podwyższone stężenie przeciwciał, do których wzrostu dochodzi po spożyciu szkodliwych pokarmów. Wtedy też konieczne jest ich całkowite wyeliminowanie z diety na okres od 3 do 6 miesięcy.

Test na nietolerancję pokarmową jest przeprowadzany na podstawie testu z krwi. Już przy niewielkiej próbce możliwe jest wykonanie całościowego oraz precyzyjnego badania.