Zalety i wady henny do włosów

Zalety i wady henny do włosów

0

Naturalna koloryzacja henną dla wielu kobiet staje się coraz to częstszym zamiennikiem dla klasycznych farb chemicznych. Henna ma za zadanie nie tylko odświeżać, ale również i odżywiać nasze włosy. Jednakże, mimo licznych zalet oraz korzyści związanych z jej stosowaniem, ma ona także swoje minusy. Co warto zatem wiedzieć przed farbowaniem naszych włosów henną?

Henna do włosów

Henna jest to roślinny barwnik pozyskiwany z liści oraz pędów lawsonii bezbronnej. Naturalne obszary występowania tego gatunku to Indie, Afryka, Australia oraz Ameryka Łacińska. Pozyskiwanie proszku o właściwościach barwiących jest możliwe po rozdrobnieniu, ugotowaniu oraz wysuszeniu jej liści. Natomiast chcąc otrzymać znaną ze sklepowych półek hennę do włosów konieczne jest rozmieszanie otrzymanego proszku z wodą, co nadaje mieszance płynną konsystencję.

Henna bogata jest w wiele cennych składników odżywczych, takich jak witamina A, B oraz D, wapń, magnez, potas, kwas oleinowy, linolowy oraz błonnik.

Zalety stosowania henny

  • Henna do włosów do przede wszystkim naturalny produkt pochodzenia roślinnego, który jest bezpieczny dla skóry głowy oraz włosów. Nie powoduje podrażnień, uczuleń, nie niszczy włosów, wręcz przeciwnie, działa regenerująco oraz odżywczo.
  • Dzięki swoim zdrowotnym dla włosów właściwościom nadaje się do częstszego stosowania niż klasyczne farby.
  • Koloryzacja z jej wykorzystaniem pozwala uzyskać naturalny efekt, bez przerysowania, czyli ciemnego lub nietrafionego kolorystycznie odcienia.
  • Henna wbrew panującej opinii może utrzymać się na włosach przez długi okres czasu, co jest oczywiście zależne od rodzaju wybranego przez nas barwnika, jakości i sposobu nałożenia oraz struktury naszych włosów. Co więcej, jej wypłukiwanie się przebiega stopniowo, aż do całkowitego zniknięcia i powrotu włosów do ich naturalnego koloru.
  • Regularne farbowanie henną oddziałuje także korzystnie na siwe włosy, które nabierają dzięki temu więcej naturalnego barwnika, co przekłada się na mniejsze różnice między odrostami a włosami po koloryzacji.

Wybierając jak najlepszą hennę pamiętajmy, aby zwracać uwagę na jej skład, który tak naprawdę powinien ograniczać się do jednego składnika, czyli Lawsoni Inermis. Może być on jeszcze uzupełniony naturalnymi barwnikami. Wybór henny do włosów jest duży. Wśród popularnych są np.: Orientana Bio henna, henna Khadi czy henna Lass Naturals.

Wady koloryzacji henną

  • Henna tuż po farbowaniu wysusza włosy, dlatego też w przeciągu pierwszych dni po koloryzacji należy dbać o ich odpowiednie nawilżenie.
  • Cały „zabieg” farbowania jest bardzo czasochłonny i często trzeba go zaplanować. Mieszanka powinna być przygotowana na kilka godzin przed koloryzacją, natomiast po nałożeniu, hennę należy trzymać na włosach przez ok. 1 godzinę lub dłużej, dla uzyskania upragnionego efektu.
  • Farbowanie gęstą papką wymaga wprawy, a początki wiążą się z wieloma zabrudzeniami. Pamiętajmy, że henna farbuje nie tylko nasze włosy, ale również skórę głowy, ręczniki, poduszki i ubrania.
  • W porównaniu z klasycznymi farbami henna dostępna jest w mniejszej palecie kolorów.
  • Henna wydziela dość charakterystyczny zapach, mogący być dla niektórych kobiet uciążliwy, utrzymujący się na włosach przez ok. tydzień od farbowania.