Jak wybierać akcesoria do jogi

Jak wybierać akcesoria do jogi

0

Joga staje się coraz popularniejsza nie tylko jako filozofia życiowa, ale również jako forma aktywności fizycznej. Co prawda osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z jogą, wierzą, do ćwiczenia wystarczy im specjalna mata lub koc, natomiast osoby nieco bardziej zaawansowane podkreślają, że profesjonalne akcesoria do jogi pomagają w wykonywaniu niektórych pozycji i są wręcz niezbędne. Na rynku są dostępne pojedyncze akcesoria oraz gotowe komplety, które można kupić w sklepach sportowych i specjalistycznych sklepach dla miłośników jogi. Jak zatem wybrać te, które będą najlepsze?

Przy pierwszym zakupie – z poradą profesjonalisty


Jeśli po akcesoria do jogi sięgamy po raz pierwszy, wówczas wskazana może być porada specjalisty, który podpowie, jakie akcesoria będą przydatne. Podstawą będzie na pewno mata do jogi, która może być wykonana z lekkiej pianki lub będzie cieńszą wersją klasycznej karimaty. Matę należy dobrać do swojego wzrostu, natomiast jej grubość ma znaczenie drugorzędne. Maty mogą mieć specjalnie mocowane pasy, aby po ćwiczeniach można je było złożyć, w modelach bardziej profesjonalnych pojawia się dodatkowy pokrowiec, który umożliwia transport maty. W niektórych sklepach wśród akcesoriów do jogi pojawiają się specjalne koce. Najczęściej różnią się one od tradycyjnych pledów grubością splotu oraz wykończeniem, które zapewnia stabilność koca przy wykonywaniu ćwiczeń. Oprócz maty do ćwiczeń przydają się również specjalne klocki ułatwiające wykonywanie niektórych ćwiczeń, oraz pasy.

Klocki, pianki i bolstery


Oprócz mat akcesoriami do jogi, które są najczęściej kupowane, są klocki i pianki. W specjalistycznych sklepach klocki będą dostępne najczęściej jako klocki wykonane z ekologicznych materiałów, głównie z drewna, natomiast w sklepach sportowych pojawią się klocki i kostki ze specjalnej pianki, która będzie na tyle wytrzymała, aby utrzymać ciężar jogina. Kostki z pianki będą wskazane przy ćwiczeniach, w których konieczne staje się wykorzystanie dodatkowego podparcia dla karku i głowy, natomiast klocki drewniane lepiej się sprawdzą przy asanach, w których pomocne może być dodatkowe podparcie dla dłoni. Przy bardziej skomplikowanych pozycjach mogą być potrzebne bolstery czy wałki, natomiast konieczność ich posiadania jest uzależniona od stopnia zaawansowania wykonywanych ćwiczeń oraz od wskazań trenera.

Wybierając pasek do jogi warto zwrócić uwagę na jego rozmiar (długość i szerokość) oraz rodzaj splotu. Paski wykorzystuje się do podwieszania, zatem nie są one niezbędnym elementem wyposażenia jeśli ćwiczymy w domu.

Artykuł został przygotowany ze współpracą serwisu Yogabazar.pl.