Jak wybrać prawnika i na co zwrócić uwagę?

Jak wybrać prawnika i na co zwrócić uwagę?

0

Wybór kancelarii prawniczej, niezależnie od tego w jakiej sprawie się do niej udajemy to bardzo ważne i często dość niełatwe zadanie, bowiem od umiejętności adwokatów w dużej mierze zależy korzystne rozpatrzenie sprawy spornej. Umiejętności prawnika nie tylko przydają się na sprawie sądowej, są również bardzo cenne przy udzielaniu takich informacji jak porady prawne. Udając się do kancelarii należy szukać tylko kompetentnych osób, z dużą wiedzą i bardzo cenną umiejętnością odnajdywania się w każdej, nawet wydawać by się mogło bardzo trudnej sytuacji. 

Specjalizacja

Ważne jest, aby szukać adwokata, który ściśle specjalizuje się w sprawie z którą się do niego udajemy. Dobry prawnik rozwodowy nie zawsze bowiem posiada wystarczającą wiedzę by pomóc w sprawie np. o podział majątku po zmarłym czy kradzieży praw autorskich. Dlatego zanim udamy się po poradę do jakiejś kancelarii adwokackiej warto w pierwszej kolejności sprawdzić w czym się specjalizuje, jakie posiada certyfikaty oraz poczytać opinie na licznych forach internetowych jeśli takie uda nam się znaleźć.

Dobre wrażenie

Dla wielu ludzi niezwykle ważne jest pierwsze wrażenie. Dlatego też, jeśli adwokat przy pierwszym spotkaniu nie budzi naszego zaufania a intuicja daje dość niepokojące znaki warto zastanowić się nad tym, czy dana osoba jest na pewno godna zaufania. Nie da się skutecznie prowadzić jakiejkolwiek sprawy, jeśli nie można zaufać własnemu prawnikowi, który o swoim kliencie, aby skutecznie mógł rozwiązać problematyczne kwestie, powinien wiedzieć naprawdę bardzo dużo. Brak zaufania w pewnych kwestiach wobec prawnika znacznie utrudnia pozytywne zakończenie tematu.

Kompetencja i czytelność wypowiedzi

Język prawniczy, tego nie da się ukryć jest bardzo specyficzny i często zupełnie niezrozumiały dla przeciętnego człowieka. Dość częstym i powszechnym zjawiskiem jest sytuacja, w której udając się do prawnika po poradę, tak naprawdę nie jesteśmy w stanie niczego zrozumieć, co w niczym nie pomaga rozwiązać w jakikolwiek sposób istniejącego problemu.

Rolą dobrego adwokata jest pomóc w przejściu przez całą plątaninę przepisów prawnych z jak największą korzyścią dla zgłaszającego się do niego ze swoim problemem klienta. Bardzo ważne jest, aby adwokat potrafił w sposób bardzo jasny i zrozumiały wytłumaczyć klientowi jak wygląda jego sytuacja oraz wszystkie możliwe metody postępowania w jego sytuacji prawnej.

Warto, w razie nawet drobnych wątpliwości zadawać adwokatowi pytania. Dobry, będzie w stanie wszystko jasno i w prosty sposób wyjaśnić. Jeśli natomiast nie będzie w stanie warto zastanowić się nad zmianą prawnika, gdyż współpraca z nim musi być jasna i czytelna.

Tekst powstał przy współpracy z adwokatem Pawłem Szajdakiem, prowadzącym samodzielną Kancelarię adwokacką w Lędzinach.

www.adwokat-szajdak.pl