Jak wykonać badanie pikflometrem?

Jak wykonać badanie pikflometrem?

0

Ataki duszności to niebezpieczny objaw różnego rodzaju chorób układu oddechowego. Wiążą się one np. z astmą oskrzelową. Chorzy muszą bardzo restrykcyjnie przestrzegać wielu zasad, aby nie dopuszczać do ataków, które stanowią zagrożenie życia.

Astmę wywołują czynniki uczulające. Reakcją organizmu na alergen jest wówczas pokrywanie się błony śluzowej oskrzeli gęstym śluzem, który utrudnia oddychanie i powoduje silny kaszel. Ataki duszności są i kłopotliwe, i niebezpieczne. Poza tym niezwykle trudno je przewidzieć. Dlatego też chorzy powinni mieć zawsze ze sobą inhalatory i odpowiednie leki.

Urządzeniem, które znacznie ułatwia funkcjonowanie osobom cierpiącym na przewlekłe choroby układu oddechowego, jest pikflometr. Przyrząd ten służy do mierzenia wskaźnika szybkości wydychania powietrza po głębokim wdechu. Pikflometr pozwala kontrolować stan pacjenta i oszacować, kiedy przypuszczalnie może nastąpić atak astmy.

Pikflometr rejestruje najwyższą prędkość powietrza przepływającego przez drogi oddechowe podczas wydechu. Badanie należy wykonać na stojąco. Polega ono na wydmuchaniu powietrze z płuc jak najszybciej wprost do ustnika pikflometru. Podczas badania nie należy odkrztuszać wydzieliny ani wciągać policzków, gdyż zaburza to pomiar. Najlepiej jest wykonać trzy pomiary – miarodajny będzie najwyższy z nich. Wskaźnik szybkości wydychanego powietrza zmienia się wraz z rytmem dobowym organizmu, dlatego należy kontrolować się codziennie mniej więcej o tej samej porze.