Jak zabezpieczyć basen? Czystość wody i wejście do zbiornika

Zabezpieczenie basenu na różnorodne okoliczności związane zarówno z czystością wody, jak i bezpieczeństwem użytkowników z niego korzystających, jest rzeczą kluczową, chociaż nierzadko zaniedbywaną przez właścicieli basenów. Początkowa ekscytacja ze zrealizowania marzenia o własnym basenie często sprawia, że zapominamy o ważnych podstawach. Jak to nadrobić i na co zwrócić uwagę?

Do czego służą folie basenowe?

Folia basenowa jest szczególną formą wykończenia ścian basenu, o której zapomina, lub z której przy jego budowie wiele osób rezygnuje, nie zdając sobie do końca sprawy z tego, jak ważna jest jej rola. Odpowiednio dobrana do zbiornika i założona folia pełni bardzo ważną rolę przy uzdatnianiu basenowej wody i sprawianiu, że łatwiej się ją czyści. Jej założenia poleca się szczególnie do zbiorników zewnętrznych, które zimą i po zimie wymagają szczególnej uwagi, a w tym czasie na ścianach basenu gromadzi się wiele nieczystości. Bez folii, wszystkie te naleciałości, glony i mchy czyści się bardzo ciężko i może to być proces wyjątkowo mozolny, dlatego zabezpieczenie zbiornika folią,  ma kluczowe znaczenie dla ułatwienia jego sprzątania https://slash.com.pl/na-jakie-akcesoria-do-basenu-warto-sie-zdecydowac/.

Aktualnie na rynku dostępnych jest kilka różnych rodzajów folii ochronnej, od takich całkowicie gładkich, po folie z pasami ozdobnymi, wykonane z PVC (tzw. linery), ale i wytworzone ze specjalnych materiałów imitujących mozaiki ceramiczne. Folie stanowią nie tylko zabezpieczenie ścian basenu przed ich późniejszym szorowaniem (brud z folii ściera się wyjątkowo lekko), ale i są atrakcyjną ozdobą wizualną każdego zbiornika. Warto wiedzieć, że założenie nowej folii wymaga spuszczenia z basenu wody, dlatego tak ważne jest podjecie o niej decyzji już na etapie budowy zbiornika, co pozwoli wybitnie zmniejszyć jego koszty.

Zabezpieczenie wejścia do wody: drabinki czy schodki?

Ważną formą zabezpieczenia użytkowników, którzy mają korzystać z basenu przydomowego jest również dobranie do ich potrzeb odpowiedniego wejścia do wody. Standardowo wszystkim znane są popularne drabinki, pozwalające lekko wsunąć się do wody, ale nie wszyscy pamiętają o osobach, które z racji wieku czy niepełnosprawności mogą mieć problem z utrzymaniem równowagi na takiej drabince. Jeśli z ogrodowego akwenu mają korzystać dzieci, osoby starsze, lub osoby mają wyzwania ze stabilnością, wówczas lepiej będzie rozważyć wejście do wody przy pomocy schodków. O różnych typach schodków i drabinek oraz o ich odpowiednim dobraniu do potrzeb, można znaleźć w sieci wiele ciekawych artykułów, np. https://ragnsells.pl/ogrzewanie-wody-w-basenie-ogrodowym-sposob-na-wydluzenie-sezonu-kapielowego/. Poradniki pozwolą szybko domyśleć się, w jakiej sytuacji zdrowotnej są nasi domownicy i tym samym łatwiej zdecydować czy lepsza dla ich bezpieczeństwa będzie montowana do ściany basenu drabinka, czy jednak praktyczne schodki. Osoby, które inwestują w większe baseny mogą również swobodnie zdecydować się na oba rozwiązania, dzięki czemu będą one bardziej kompleksowe.