Jakiego drona wybrać do komercyjnego filmowania?

Jakiego drona wybrać do komercyjnego filmowania?

0

Jeszcze dziesięć lat temu ktoś, kto chciał zajmować się filmowaniem dronem, musiał opracować projekt drona,  następnie wdrożyć go w życie. Nie było bowiem gotowych urządzeń, które pozwalają na kręcenie widowiskowych filmów. Dzisiaj rynek jest nasycony producentami dronów i oferuje szeroki wybór sprzętu przeznaczonego zarówno dla amatorów, jak i profesjonalistów. Dzisiaj skupimy się na tym, jakiego drona powinna wybrać osoba, która planuje zająć się profesjonalną działalnością i oferować zdjęcia z lotu ptaka.

Zacznijmy od tego, że branża jest dosyć specyficzna, bo obecnie istnieje jeden producent, który właściwie jest niepokonany pod względem liczby sprzedawanych urządzeń i popularności. Mowa o chińskiej firmie DJI, która tworzy bezzałogowe statki powietrzne od wielu lat. Są one nie tylko łatwe w obsłudze, ale również zaawansowane technologicznie, dzięki czemu świetnie nadają się także do usług komercyjnych.

Jak wygląda filmowanie dronem w 2018 roku?

Warto jednak zaznaczyć, że dzisiaj klienci mają większe wymagania, niż jeszcze kilka lat temu. Wtedy wystarczyło stworzyć zdjęcia niskiej jakości, bo sama perspektywa powietrzna robiła wrażenie. Dzisiaj operator drona musi umieć znaleźć doskonały kadr, a także zająć się obróbką graficzną zdjęcia, by wyglądało jak najlepiej. Możemy więc powiedzieć, że drony serii DJI Phantom 3 raczej odchodzą już z użytku komercyjnego. Teraz prym wiodą nowsze produkty, takie jak Phantom 4 Advanced czy Mavic Pro. Są to oczywiście droższe urządzenia, jednak zapewniają filmowanie dronem w rozdzielczości 4K, możliwość ustawienia wartości przysłony, inteligentne tryby lotu i czujniki wykrywające przeszkody na drodze.

Niektórzy powiedzą, że żadna gotowa platforma i tak nie nadaje się do profesjonalnej kinematografii. Coś w tym jest, bo przecież kilkucentymetrowa matryca nie ma szans konkurować z ogromnymi kamerami czy lustrzankami, które dają o wiele lepsze efekty. Problem w tym, że mały dron nie jest w stanie utrzymać ciężaru takich urządzeń, więc trzeba iść na kompromis i wykorzystywać dedykowane urządzenia. Na dużych planach filmowych filmowanie dronem odbywa się natomiast przy użyciu wielkich bezzałogowych statków powietrznych, do których montowany jest gimbal i duża kamera filmowa. Są to jednak urządzenia o wartości kilkudziesięciu tysięcy złotych, więc jedynym zastosowaniem jest dla nich wysokobudżetowy przemysł kinowy.

Koszty dodatkowe przy zakupie drona

Myśląc o zakupie drona, należy mieć na uwadze koszty dodatkowe, jakie pojawiają się w tym przypadku. Będą to różnego akcesoria, które w wielu przypadkach są po prostu niezbędne. Na pewno trzeba doliczyć koszt kilku dodatkowych akumulatorów, które pozwalają na wydłużenie czasu lotu i są niezbędne, gdy chcemy nagrać wszystkie ważne ujęcia w danym miejscu. Koszt jednego akumulatora może wynosić nawet sześćset złotych, więc są to niemałe koszty.

Filmowanie dronem wymaga też stosowania filtrów szarych, które zakłada się na obiektyw przy dużym nasłonecznieniu. Muszą być wykonane z jakościowego szkła, więc to kolejne kilkaset złotych. Jeśli chcemy swobodnie i bezpiecznie transportować drona, musimy zaopatrzyć się w plecak kosztujący od trzystu do nawet tysiąca pięciuset złotych. Nie zapominajmy także o kosztach szkolenia UAVO, które jest wymagane, by prowadzić komercyjną działalność z wykorzystaniem drona.

Artykuł opracował Marcin Zając, kwalifikowany operator drona i właściciel firmy WellDrone oferującej filmowanie dronem: http://www.welldrone.pl