Klasyczne doznania w nowoczesnym ogrodzie

Klasyczne doznania w nowoczesnym ogrodzie

0

W ogrodzie poszukujemy czystego piękna, kontaktu z naturą i odmienności wobec tego, co mamy blisko, co chcemy od siebie trochę odsunąć. Od zawsze ogród był przestrzenią wyjątkową, która miała zagwarantować pewną odmianę, niekiedy posuniętą do egzotyki. Jego estetyka odgrywa istotną rolę. Szczególnie ważne jest to w przypadku ogrodowych stylizacji, które stanowią wyraz traktowania ogrodu jako dzieła sztuki.

Nowoczesny ogród i nowoczesna sztuka

W nowoczesnym ogrodzie nie może zabraknąć sztuki albo odniesienia się do niej poprzez wzory czy kolory, zestawienia form i barw, wybór materiałów. Awangardowa sztuka lubi metal. Dlatego minimalistyczne meble metalowe do ogrodu nowoczesnego – to właściwe przedmioty na właściwym miejscu.

Sztuka w odniesieniu do natury

Natura w odniesieniu do nowoczesnych technologii i sztuki awangardowej. Te relacje można powtarzać w naszych ogrodach. Przykładem takiego zestawienia mogą być całoszklane powierzchnie, które otwierają dom na rozległy taras, dalej na zielony świat przyrody. Albo elewacje budynku wykonane z naturalnego kamienia, na tle których ustawimy nowoczesny zestaw mebli z technorattanu.

Nowoczesność lubi wykorzystywać wszelkie udogodnienia wynikające z zastosowania najlepszych materiałów oraz systemów. Także w ogrodzie. Potwierdzają to na przykład przestronne pawilony ogrodowe, które regulują natężenie i kąt padania promieni słonecznych. Przy tym wyglądają ekskluzywnie.

Czyste piękno w nowej odsłonie

Nowoczesny ogród umożliwia spełniane klasycznych doznań. Dominują w nim proste struktury i przedmioty, które wyrażają współczesne dążenie do minimalizmu. Czyste piękno w nowoczesnej odsłonie to wyraz naszej tęsknoty do prostych doznań i form. Nadmiar i dekoracyjność nie może przysłaniać nam światła, zieleni, wody, czyli natury w jej mniej lub bardziej swobodnej postaci.