Dom drewniany – czy sprawdzi się w Polsce?

Dom drewniany – czy sprawdzi się w Polsce?

0

Domy drewniane stanowią coraz większy obiekt zainteresowania polskich rodzin. Pragnąc posiadać własny dom są one także coraz częściej brane pod rozwagę. Od domów murowanych domy drewniane różni nie tylko cena, ale przede wszystkim czas samej budowy. Co warto wiedzieć o tym rodzaju budynku? Oto kilka istotnych wskazówek dla osób planujących budowę własnego domu!

Dom naszych marzeń!

Z pewnością niejedne z nas miał okazję zachwycać się pięknymi, drewnianymi domami, położonymi w pobliżu jeziora, w lasach. Takie domki faktycznie stawiane są w Skandynawii, Kanadzie. W Polsce od dawna panuje przekonanie, że jedynym solidnym domem jest dom murowany. Liczne firmy oferujące budowę domów drewnianych przekonują jednak, że może być inaczej. Technologia budowy domów drewnianych faktycznie pochodzi ze Skandynawii i Kanady – tam budulca, jakim jest drewno, po prostu nie brakuje. Istotnym aspektem jest także fakt, że budowa takiego domu trwa znacznie krócej i pochłania mniej środków finansowych. Jak wygląda to w praktyce?

Buduj szybko i skutecznie!

Budowa domu drewnianego trwa kilka miesięcy, w zależności od tego, w jakim stanie ma zostać oddany. Domy drewniane pod klucz buduje się ok. 5-6 miesięcy. Kiedy pragniemy samodzielnie wykończyć pomieszczenia dom w stanie surowym firm odda nam po ok 3-4 miesiącach. Co ważne: nie ma znaczenia w jakim miesiącu rozpoczniemy budowę domu, gdyż jedynym elementem murowanym jest fundament. Jakie są koszty budowy domu drewnianego całorocznego? Szacuje się, że finalnie cena takiego domu jest o ok. 30-35% niższa niż w przypadku domu murowanego – to olbrzymia różnica. Warto także wspomnieć o tym, że domu drewniane wspierają zatrzymywanie ciepła wewnątrz. Znacząco wpłynie to na nasze rachunki za ogrzewanie w czasie jesieni i zimy!