Komu przyznaje się Kindergeld?

Komu przyznaje się Kindergeld?

0

Kindergeld to niemiecki zasiłek rodzinny, który jest przyznawany rodzicom i opiekunom prawnym, którzy wychowują dzieci. Warto się o niego postarać, bo pieniądze z Kindergeld mogą znacznie uzupełnić nasz domowy budżet. W tym roku wysokość tego świadczenia wzrosła o 2 EUR.

Warunki do przyznania Kindergeld

Żeby jednak starać się o Kindergeld, trzeba spełnić warunek zatrudnienia w ciągłości przez co najmniej 183 dni na terenie Niemiec. O zasiłek rodzinny mogą ubiegać się także osoby prowadzące własną działalność gospodarczą w Niemczech. Również pracownicy sezonowi, kontaktowi oraz osoby zatrudnione w Niemczech i odprowadzające składki ubezpieczeniowe w Polsce. Bezwzględny warunek do przyznania Kindergeld to posiadanie statusu nieograniczonego płatnika podatku niemieckiego.

Należy zadbać o dokumenty potwierdzające nasze zatrudnienie lub prowadzenie firmy. Następnie trzeba złożyć wniosek do niemieckiego urzędu. Może to za nas zrobić zaufane biuro.

Dla dzieci do 18 roku życia i nie tylko

Ogólnie Kindergeld zostaje przyznany dzieciom, które nie ukończyły 18 lat. Jednak można także uzyskać zasiłek na dzieci uczące się lub studiujące do 25 roku życia. Także na dzieci niepełnosprawne umysłowo lub fizycznie, powyżej 18 roku życia.

Ile wynosi Kindergeld w tym roku?

Dla osób niezdecydowanych na odzyskanie zasiłku rodzinnego z Niemiec podajemy wysokość Kindergeld w 2017 roku. Wygląda to następująco:

  • 192 EUR – na pierwsze i drugie dziecko,
  • 198 EUR – na trzecie dziecko,
  • 223 EUR – na czwarte i kolejne dziecko.

Warto także zaznaczyć, że niemieckie przepisy umożliwiają nam ubieganie się o zasiłek rodzinny Kindergeld nawet 4 lata wstecz. Można więc skorzystać z tego i spróbować odzyskać pieniądze, których nie braliśmy do tej pory pod uwagę.