Konstrukcje żelbetowe – zastosowanie w budownictwie

Konstrukcje żelbetowe – zastosowanie w budownictwie

0

Współczesne budownictwo sięga bardzo często po konstrukcje żelbetowe oraz po prefabrykaty z betonu, dzięki którym możliwa jest szybka realizacja zleceń. Część betonowych elementów znajduje zastosowanie także przy budowie dróg i kanalizacji, coraz częściej takie rozwiązania stosuje się także jako elementy wykończeniowe do budowy ogrodzeń i dróg dojazdowych na terenie prywatnych posesji.

Komercyjne zastosowanie betonowych prefabrykatów

W budownictwie na skalę przemysłową ze względu na krótkie terminy realizacji zleceń dość powszechnie stosuje się konstrukcje żelbetowe. Gotowe ściany, które nie wymagają dodatkowego szalowania, albo ściany warstwowe z warstwą izolującą wewnątrz oraz pokryte betonem architektonicznym to dwa najczęściej spotykane rozwiązania. W blokach mieszkalnych oraz obiektach komercyjnych sięga się także po zespolone stropy, kominy oraz schody, które bardzo szybko można zamontować. W budownictwie przemysłowym konstrukcje żelbetowe można również wykorzystać do wzmocnienia wzniesień, skarp i uskoków. W tym przypadku sięga się po mury oporowe, które znajdują zastosowanie także przy budowie obiektów z zakresu małej architektury.

Prefabrykaty z betonu w zastosowaniu indywidualnym

Spora część prefabrykatów znajduje również zastosowanie w budownictwie indywidualnym, w wykańczaniu dróg dojazdowych oraz przy budowie kanalizacji. W małych domach sięga się po bloczki fundamentowe, pustaki szalunkowe i kominowe czy po belki nadprożowe. Także w domach mieszkalnych konieczne są konstrukcje żelbetowe w postaci belek stropowych, bez których nie może powstać żaden budynek, gotowe schody czy prefabrykowane kominy, które mogą być również zbudowane z pustaków kominowych. Przy wszelkich pracach kanalizacyjnych warto sięgnąć po betonowe gotowe kręgi, betonowe rury oraz pierścienie (odciążające oraz dystansujące). Prefabrykaty betonowe wskazane są także przy różnych pracach budowlanych, związanych z drogami i chodnikami. Gotowe płyty drogowe, krawężniki czy korytka ściekowe, umożliwiające szybkie odprowadzenie wody z chodników.

Prefabrykaty znajdują również zastosowanie w tak zwanej małej architekturze. Gotowe chodniki i kostki chodnikowe, elementy umożliwiające budowanie ogrodzeń czy wreszcie kompostowniki to jedynie kilka przykładów betonowych elementów, które znajdują szerokie zastosowanie także w prywatnym wykorzystaniu. Z betonu mogą być również wykonane figury, donice na rośliny ogrodowe, ogrodowe grille czy fontanny, które można wykorzystać do ozdobienia przydomowego ogrodu.

Artykuł zrealizowany przy współpracy z fabudwkb.com.pl/.