Maska ochronna – odpowiedzialność i bezpieczeństwo. Noszę, nie roznoszę!

Maska ochronna – odpowiedzialność i bezpieczeństwo. Noszę, nie roznoszę!

0

W czasach pandemii bardzo ważna jest świadomość jak zabezpieczyć się przed zakażeniem wirusem SARS-CoV-2.  Konieczne jest stosowanie się do zarządzeń władz, ograniczanie wychodzenia z domu, dbanie o higienę (częste mycie rąk mydłem, w ciepłej wodzie), a także wzmacnianie odporności.

 

Maseczki ochronne kiedy pomagają

W wielu krajach powszechnie stosuje się maseczki ochronne, które pomagają ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa. Jeśli jesteśmy bezobjawowym nosicielem Covid-19 , maseczka chroni otoczenie przed zakażeniem drogą kropelkową kiedy kaszlemy lub kichamy. Co niezwykle ważne – noszenie maseczki w znaczącym stopniu zapobiega też dotykaniu twarzy. W obecnych warunkach epidemii, w miejscach publicznych bezwzględnie należy powstrzymać się od dotykania nosa, oczu i całej twarzy, przed czym maseczka skutecznie chroni.

Noszenie maseczki ochronnej w  razie gdy jesteśmy przeziębieni, kichamy lub kaszlemy, jest istotne w czasach niepewności i lęku, ponieważ osoby wokół czują się bezpieczniej i bardziej komfortowo, gdy mamy zasłonięte usta i nos.

Noszenie maski ma także działanie psychologiczne i to na dwóch płaszczyznach – sprawia, że czujemy się spokojniejsi gdy nosimy ją w miejscach, gdzie mijamy innych ludzi, a z drugiej strony widok obywateli traktujących zagrożenie poważnie i z odpowiedzialnością może przekonać niedowiarków, że naganna jest nonszalancja, beztroska i lekceważenie epidemii.

 

Z jakich materiałów powinna być wykonana maseczka ochronna?

Ważne, aby wybrać maskę ochronną dobrej jakości, wykonaną z certyfikowanych materiałów, z atestem Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny, o wysokich parametrach filtracji, zapewniającą idealne dopasowanie do kształtu nosa i twarzy. Pamiętajmy, aby przed założeniem zawsze dokładnie umyć ręce, nosić maskę jednorazowo nie dłużej niż pół godziny, nie dotykać jej powierzchni podczas noszenia w miejscach publicznych, a potem ostrożnie ją zdjąć. Jeśli maska ochronna nadaje się do wielokrotnego użytku należy ją zdezynfekować po praniu za pomocą  odpowiedniego preparatu w sprayu lub wypłukać w roztworze alkoholu o stężeniu powyżej 65%, bo tylko takie stężenie niszczy zewnętrzną warstwę lipidową koronawirusa.