Montaż i wymiana okien – jak się do tego przygotować?

Montaż i wymiana okien – jak się do tego przygotować?

0

Montaż i wymiana okien nie jest łatwym ani tanim zadaniem. Zanim podejmiemy się wykonania takich prac samodzielnie lub przy pomocy specjalnej ekipy, warto dowiedzieć się na jakie rzeczy powinniśmy zwracać uwagę, aby wybrane okna służyły nam długi czas.

Montaż i wymiana okien – parametry

Montaż i wymiana okien jest koniecznością odbywającą się co kilkanaście lat. Warto wiedzieć na jakie parametry należy zwrócić obecnie uwagę, aby wybrać dobry jakościowo model, który wytrzyma z nami dłuższy czas. Przenikalność ciepła Uw o wartości niższej niż 1,1 W/(m²K) to obecnie standard na rynku. Nie zapominajmy również o właściwościach akustycznych. Obecnie okna mają standardową dźwiękoszczelność 32 dB. Niższe wartości mogą sprawiać, że będziemy słyszeć wszystko to, co się dzieje na ulicy i na odwrót. Liczy się również odporność na obciążenia wiatrem, które oznaczane są w skali od 1 do 6 lub od A do C.

Plastik czy drewno?

Montaż i wymiana okien wymuszają na nas konieczność podjęcia decyzji odnośnie ich wykonania. Najczęściej można spotkać dzisiaj okna PCV lub drewniane. Które z nich są lepsze? Wielu zwolenników okien drewnianych przyznaje się, że są one solidniejsze. Jednak co kilka lat trzeba zadbać o ich porządną konserwację, dzięki czemu ich żywotność będzie dłuższa. Okna plastikowe są o wiele łatwiejsze w utrzymaniu w czystości, a do tego ich koszt zakupu jest o wiele mniejszy od modeli drewnianych. Materiał wykonania ram okiennych powinniśmy uwzględnić po dokładnej analizie naszych finansów, jakie przeznaczamy na ten cel.