Nieruchomości inwestycyjne – co jest ważne?

Nieruchomości inwestycyjne – co jest ważne?

0

Nieruchomości inwestycyjne to dzisiaj dość popularne zagadnienie. Mówiąc dość oględnie są to wszelkie nieruchomości, które przynoszą firmie tudzież osobie prywatnej jakieś zyski, niemniej jednak nie są podstawowym źródłem dochodu. Jeśli jednak nie jest to budynek, który np. jako firma już posiadamy, to należy wziąć pod uwagę kilka rzeczy przy zakupie.

Lokalizacja

Pierwsza, chyba najważniejsza, sprawa to oczywiście lokalizacja. Przede wszystkim nie należy jednak wierzyć ślepo temu, co przeczytamy w wielu kiepskich poradnikach internetowych. Otóż będzie tam często podane, że aby nieruchomości inwestycyjne przynosiły jakiś dochód to muszą być położone najlepiej w samym centrum albo chociaż przy dość ważnych punktach.

Nie do końca jest to prawdą. Oczywiście nieruchomości inwestycyjne położone w takiej okolicy zawsze znajdą najemców Jednakże znajdą ich także nieruchomości położone gdzieś na obrzeżach, które posiadają pewne specjalne udogodnienia albo właściwości ważne dla jakiejś branży. Warto także wiedzieć, że z pojęciem lokalizacji ściśle wiążą się wszelkie rzeczy typu media, woda, kanalizacja, naprawy itp.

Stan techniczny budynku

Ale właśnie – naprawy. To one mogą nieraz stać się prawdziwą zmorą wielu nieruchomości inwestycyjnych. Otóż wyobraźmy sobie, że za dość wysoką kwotę kupujemy dany budynek, by następnie wynająć go. Wszystko wygląda pięknie, na początek nasze zyski są zadowalające, jednakże…

Jednakże niestety w dość krótkim czasie okazuje się, że instalacja świetlna jest do wymiany. Albo że brak należytego zabezpieczenia powoduje spalanie się ładowarek do laptopów. Niby są to szczegóły, jeśli jednak ich nie naprawimy, to wartość naszej nieruchomości inwestycyjnej znacząco spadnie. A koszty remontów są naprawdę wysokie. Nie warto kupować nieruchomości inwestycyjnej, w którą sami najpierw musimy wiele zainwestować…

Rentowność

Ostatnim parametrem, na który koniecznie musimy zwrócić uwagę, jest oczywiście rentowność, czyli krótko mówiąc określenie, czy inwestycja przynosi zyski, czy nie. Jeśli nie wiemy, w jaki sposób dość dokładnie oszacować wartość nieruchomości inwestycyjnej, warto w tym celu zatrudnić specjalistów.

Pamiętajmy jednak, że generalnie nieruchomości na Śląsku przynoszą zyski. Jest to bardzo prężnie rozwijający się region, dlatego też nawet początkowy inwestor, o ile nie popełni bardzo podstawowych błędów, powinien sobie poradzić. Warto zatem tam inwestować.

Artykuł powstał w oparciu o materiały dostarczone przez GTB Metropolis