Numizmatyka: monety kolekcjonerskie

Numizmatyka: monety kolekcjonerskie

0

Numizmatyka to jedno z tych hobby, które leży w ludzkiej naturze. Odwieczna potrzeba gromadzenia rzeczy i później ich segregowania znana jest nam przecież nie od dziś. Zbieranie monet kolekcjonerskich to zatem doskonały sposób na odstresowanie się i oddanie spokojnemu i pouczającemu zajęciu. Dziś jednak numizmatyką interesują się także inwestorzy. Okazuje się bowiem, iż monety kolekcjonerskie nierzadko potrafią zwrócić inwestycję, którą poczyniono kupując je. Niektóre z monet kolekcjonerskich mogą zyskać kilkaset razy na swej wartości – są to jednak raczej dość ograniczone przypadki. Co nie oznacza jednak, iż monety okolicznościowe nie są dobrą inwestycją – ich zakup w znakomitej większości przypadków nie tylko się zwraca, ale i pozwala zarobić realne pieniądze.

Wartość monet numizmatycznych

Monety kolekcjonerskie najczęściej wykonuje się ze szlachetnego metalu – mogą to być przykładowo srebrne monety, złote monety i tak dalej. Zdarzają się także i monety wykonane ze stopów innych metali. Myli się jednak ten, który wartość danej monety kolekcjonerskiej ocenia jedynie po wartości metalu, z którego została wykonana. Na cenę danej monety mogą wpływać także inne czynniki – jak choćby aktualne trendy w numizmatyce. Nie zawsze srebrne monety będą nieco tańsze od złotych, czy droższe od takich, które wykonano z mniej wartościowego metalu. Dużą rolę odgrywa bowiem także ich wartość kolekcjonerska – na przykład fakt, z jakiej okazji zostały wydane, w jakiej serii, w którym roku i tym podobne. Nie bez znaczenia jest również stan numizmatyczny danej monety, który – w razie wątpliwości – oceniony powinien zostać przez specjalistę.

Znane i cenione serie monet kolekcjonerskich

W Polsce pożądaną serią monet jest na przykład seria „Zwierzęta Świata”. Narodowy Bank Polski co roku wydaje kolejną monetę z tej serii i cieszą się one niezmiennie ogromną popularnością. Również seria „Królowie i Władcy Polski” lub „Polski rok obrzędowy” nie traci na uznaniu. Zaletą serii monet wybijanych przez Narodowy Bank Polski jest to, iż posiadają one certyfikat i są sprzedawane w pudełeczkach, które skutecznie chronią swą cenną zawartość. Dzięki temu kupno i sprzedaż takich monet nie stanowić będzie problemu także dla laika, gdy idzie o temat monet okolicznościowych. Podczas gdy stare monety mogą okazać się dla amatora nie lada wyzwaniem, to nowe serie monet okolicznościowych Narodowego Banku Polskiego będą świetnym pomysłem na wejście w świat numizmatyki. Wiedza związana z tym szerokim tematem przyjdzie na pewno z czasem.

Więcej informacji o monetach kolekcjonerskich znajdziesz na stronie http://www.coinart.pl/.