Oświetlenie poszczególnych pomieszczeń

Oświetlenie poszczególnych pomieszczeń

0

Rola oświetlenia w domu jest coraz bardziej widoczna. Aranżujący przykładają do niej coraz większą wagę, szukając informacji na temat praktycznego wykorzystywania oświetlenia, a nawet zatrudniając do jego wyboru profesjonalnych projektantów wnętrz. Ci ostatni chętnie pomogą, a ich usługi nie są współcześnie już jakoś szczególnie drogie. Niemniej jednak wiele zadań związanych z urządzaniem swojego domu można wykonać samodzielnie. To sposób na oszczędność pieniędzy, ale też większą satysfakcje. Tym bardziej, że do wypracowania świetnego efektu wystarczy odrobina wiedzy na temat praktycznego oświetlenia poszczególnych pomieszczeń.

Światła w kuchni

Kuchnia nie bez powodu porównywana jest do serca domu. Otóż to właśnie w tym pomieszczeniu często gromadzą się domownicy. Nie służy ono jedynie do przygotowywania posiłków, ale wykorzystywane jest również jako jadalnia oraz miejsce wypoczynku. Biorąc pod uwagę tak zróżnicowane sposoby wykorzystywania kuchni, nie powinien dziwić fakt, że kuchnia wymaga niejednolitego oświetlenia. Miejsca przeznaczone do pracy, a zatem gotowania i zmywania należy oświetlić jasnym, białym światłem. Sprzyja ono wykonywaniu nawet precyzyjnych obowiązków, a do tego pobudza. Niejedna pani domu doskonale zdaje sobie sprawę, że praca w kuchni bywa nużąca. Zwłaszcza jeżeli panuje w niej półmrok. Oświetlenie w nieco cieplejszej odsłonie przyda się natomiast w części wypoczynkowej, przy stole czy kuchennym barku.

Salon pełen lamp

Oczywiście w salonie nie warto całkowicie rezygnować z oświetlenia górnego. Niemniej jednak z uwagi na specyfikę tego pomieszczenia najlepiej sprawdzają się tam lampy. Tak zwane oświetlenie punktowe dopasowuje się do własnych potrzeb. Osoby lubiące czytać w wygodnym fotelu czy na kanapie powinny zadbać o lampę ustawioną tuż obok i rzucającą jasne światło, które nie męczy wzroku. Jeżeli z salonu korzysta się raczej do oglądania telewizji, wówczas sprawdzą się także cieplejsze, sprzyjające wyciszeniu rodzaje oświetlenia. Ciekawej, unikatowej oprawy wymagają również dzieła sztuki i pamiątki, które często wiesza i stawia się właśnie w salonie. Pomocne będzie zatem oświetlenie dekoracyjne.

Wejdź na stronę e-klosz.pl i wybierz plafony sufitowe dla siebie – szeroki wybór!

Wyciszona sypialnia

W sypialni paradoksalnie częściej niż oświetlenie górne stosowane są stojące przy łóżku lampy. Warto w nie zainwestować, ponieważ niewątpliwie będą mocno eksploatowanym elementem wyposażenia. Powinny dawać lekko przytłumione światło, chyba że w łóżku zamierza się również czytać i pracować na komputerze, wówczas przyda się nieco bardziej dynamiczne oświetlenie. Lekarze przestrzegają jednak przed taką niezdrową praktyką, ponieważ może ona obniżać jakość snu, a nawet prowadzić do bezsenności.

Dobrze dopasowane oświetlenie pełni zasadniczą rolę w wypełnianiu domowej przestrzeni. Niektórzy twierdzą nawet, że jest ważniejsze od niejednego mebla. Trudno się z tym nie zgodzić. Zwłaszcza w polskiej strefie klimatycznej, w której jesienne i zimowe noce wydają się czasami trwać w nieskończoność.