Oszczędności podczas budowy domu

Oszczędności podczas budowy domu

0

Kupno działki oraz wybudowanie domu to olbrzymi koszt, dla wielu z nas wiążący się z wieloletnim kredytem. To jednak nie odstrasza Polaków, którzy coraz częściej decydują się na własny dom. Istotne jest, aby zastanowić się jakie koszty jesteśmy w stanie zmniejszyć. Najczęściej oszczędności szukamy dopiero na etapie kupowania materiałów budowlanych – to spory błąd! Oszczędności warto zacząć wcześniej!

Pierwszym etapem, gdzie możemy szukać oszczędności jest… działka! Okazuje się, że możliwe jest negocjowanie jej ceny. Spójrzmy krytycznie na wybrany przez nas skrawek ziemi – jeśli jego cena jest zbyt wysoka zapytajmy o możliwość kupna działki o nieregularnych kształtach, oddalonej od miasta. Zdarzają się również działki na których postawione są słupy wysokiego napięcia, których nijak nie da się przesunąć. Takie „urozmaicenie” na działce jest dobrym powodem do rozpoczęcia negocjacji – słup bowiem wpływa na estetykę działki, nie pozwala na jej pełne zagospodarowanie. Drugim punktem wyjścia dla negocjacji może być usytuowanie działki – jeśli leży ona przy bardzo ruchliwej ulicy możemy zwrócić uwagę na olbrzymi poziom hałasu i zapylenia. Właściciele działki z pewnością powinni wziąć to pod uwagę.

Wybór wymarzonego projektu

Do niedawna osoby decydujące się na wybudowanie domu decydowały się na zamówienie projektu u architekta. Wiązało się to z wielotygodniowym tworzeniem, licznymi poprawkami, wizytami i dogadywaniem detali. Od momentu rozpoczęcia współpracy do czasu oddania gotowego projektu może upłynąć nawet miesiąc! Najbardziej boli jednak cena, gdyż architekci wysoko cenią swoje usługi.
Alternatywą i możliwością dla oszczędności w tym zagadnieniu są gotowe projekty domów tanich w budowie. Budynki wznoszone według standardów tak zwanego budownictwa lekkiego szturmem opanowało zachodnią Europę i stają się coraz popularniejsze również w Polsce. Domy szkieletowe projekty proponowane przez firmy wyspecjalizowane w tak zwanym budownictwie lekkim zachwycają designerską formą i innowacyjnym rozwiązaniami, dzięki którym codzienne życie jest znacznie łatwiejsze.