Inteligentne domy – co warto o nich wiedzieć?

Inteligentne domy – co warto o nich wiedzieć?

0

Inteligentne domy kojarzone są przede wszystkim z futurystycznymi filmami, w których to roboty wykonują za nas większość domowych obowiązków. Zazwyczaj ich zadaniem jest również przygotowywanie posiłków, sprzątanie. Obecnie wizja domu inteligentnego jest inna niż w filmach, jednak mieszkańcy z pewnością mogą czuć się znacznie bardziej komfortowo niż mieszkańcy normalnych budynków. Jak działa dom inteligentny?

Domy inteligentne dawniej i dzisiaj

Domami inteligentnymi nazywamy mieszkania czy domy jednorodzinne posiadające zespół czujników odpowiedzialnych za działanie konkretnych urządzeń i komunikujących się między sobą drogą radiową lub bluetooth. Czujniki montowane są na ścianach, a zarządzanie nimi możliwe jest przy pomocy dedykowanych aplikacji w telefonie komórkowym. Warunkiem jest jedynie połączenie internetowe!
Dawniej domy inteligentne wymagały olbrzymich przeróbek we wnętrzu domu czy mieszkania gdyż instalacja tworzona była za pomocą kabli. Kable instalowane były w ścianach, co wymagało kucia.

Obecnie instalacja czujników nie wymaga od nas niszczenia ścian, a sam system pozwala na nadzorowanie pracy zaworów gazu, światła, klimatyzatorów, urządzeń AGD i wielu innych. O domach inteligentnych czytaj więcej na stronie www.ferguson-digital.eu.