Otwieranie własnej spółki

Otwieranie własnej spółki

0

W dzisiejszych czasach coraz więcej ludzi decyduje się na założenie własnej firmy. Ma to swoje plusy i minusy. Ogromną zaletą jest bycie szefem samego siebie. Nie trzeba wykonywać rozkazów przełożonych oraz robić rzeczy, z którymi się nie zgadzamy. Sami decydujemy, jakie zadania i w jaki sposób chcemy wykonać.

Jednocześnie należy pamiętać, iż posiadanie własnej firmy wiąże się z ogromną odpowiedzialnością. Odpowiadamy zarówno przed ludźmi, których zatrudniamy jak i przed klientami, z którymi współpracujemy. Dlatego też bardzo ważnym jest, abyśmy byli godni zaufania, szczególnie w kwestiach finansowych. Instytucje podatkowe bardzo uważnie przyglądają się nowo otwartym spółkom, czy działają zgodnie z prawem, czy każda złotówka podatku zostaje w terminie odprowadzona. Z tego względu należy zadbać, aby wiedza na temat księgowości była na bieżąco aktualizowana zgodnie z obowiązującymi w polskim prawie normami. Warto wziąć pod uwagę uczestnictwo w kompleksowych szkoleniach. Szczególnie szkolenia cit powinny być naszym priorytetem. Dzięki nim dowiemy się, jak odpowiednio odprowadzać podatek dochodowy.

Wynajęcie firmy księgowej


Ciekawym i wartym rozważenia pomysłem jest współpraca z zewnętrzną firmą księgową, która profesjonalnie zadba o nasze interesy. Tego typy firmy przykładają wielką wagę do szkoleń swoich pracowników. Wiedzą, że aby pracownik mógł odpowiednio wykonywać swoją pracę dla klienta musi posiadać odpowiednią wiedzę. Z tego względu możemy być spokojni o kwestie księgowe, gdyż z pewnością będą one prowadzone na odpowiednim poziomie, a podatek cit odprowadzany na czas. W przypadku, gdyby jednak pracownik zewnętrznej firmy księgowej popełnił błąd to koszty tego błędu ponosi jego pracodawca. Profesjonalne firmy księgowe zawsze mają podpisane umowy z ubezpieczycielami, dzięki czemu mogą brać na siebie pełną odpowiedzialność finansową za wszelkie pomyłki czy niedokładności księgowe.

Rozważając wybór nad własną księgowością lub skorzystanie z zewnętrznej, przede wszystkim warto przyjrzeć się kosztom, jakie się z tym wiążą. Okazuje się, iż współpraca z zewnętrzną firmą wcale nie musi być droższa od posiadania własnej księgowości. Często wynagrodzenia profesjonalnych księgowych przewyższają koszty wynajmu zewnętrznej firmy. Dodatkowym atutem księgowości zewnętrznej jest pełen pakiet ubezpieczenia za własne błędy.

Tekst powstał we współpracy z firmą WLR – szkolenia CIT