Pierwiastki potrzebne do życia, o których za mało się mówi

Pierwiastki potrzebne do życia, o których za mało się mówi

0

Pierwiastki takie jak np. wapń, potas, sód, magnez, czy fosfor są potrzebne do życia. Mimo że zapotrzebowanie na niektóre z nich są niewielkie, a nawet śladowe ich ilości, nie może ich zabraknąć. Ich niedobór powoduje odczuwalne objawy i dolegliwości, dlatego należy je dostarczać do organizmu.

Makroelementy potrzebne dla prawidłowego funkcjonowania

Fosfor znajduje się głównie w kościach, ale w zasadzie nie ma żadnej komórki organizmu, która nie zawierałaby tego pierwiastka. Największą aktywność wykazuje wraz z wapniem i witaminą D. Niedobór wapnia powoduje rozmiękanie kości, próchnicę zębów i krzywicę. Jego wpływ jest jednak bardziej szeroki- odpowiada za krzepnięcie krwi, prawidłową pracę układu nerwowego i mięśniowego, w tym także serca.

Magnez wpływa na przemianę węglowodanów, wapnia, fosforu i witaminy C. Znajduje się głównie w kościach zębów i mięśniach. Warto wiedzieć, że działa antagonistycznie do wapnia. Jego niedobór powoduje migreny, zaburzenia rytmu serca, zwiększa dolegliwości związane z napięciem przedmiesiączkowym.

Dla zachowania równowagi gospodarki wodnej w organizmie potrzebny jest odpowiedni poziom potasu i sodu. Sód zatrzymuje wodę, a potas wydala ją. Bardzo ważnym pierwiastkiem jest żelazo, ponieważ jest niezbędny do produkcji czerwonych krwinek, do wytwarzania niektórych enzymów oraz do transportu tlenu w organizmie.

Mikroelementy ważne dla organizmu człowieka

Chrom wpływa na produkcję insuliny, dlatego tak jest tak ważny w leczeniu cukrzycy. Cynk wchodzi w skład enzymów, jest niezbędny do syntezy białek oraz kwasów nukleinowych. Wpływa na gojenie się ran, a jego niedobór powoduje zaburzenia smaku i węchu.

Bardzo ważnym mikroelementem jest jod, który jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania tarczycy. Od obecności jodu w organizmie zależy wydzielanie tyroskyny i trójjodotyroniny- hormonów tarczycy. Tarczyca zaś jest odpowiedzialna za wiele procesów zachodzących w organizmie m.in. za metabolizm, utrzymanie temperatury ciała, Niedobór jodu powoduje trudności ze skupieniem i zapamiętywaniem, a także uczeniem. Może skutkować niedorozwojem mózgu płodu. Prowadzi także do zaburzeń funkcji tarczycy dlatego, jeśli istnieją wskazania, warto suplementować jod, stosując kelp, czyli jodek potasu. Preparat kelp ma największą zawartość jodu i pokrywa dzienne zapotrzebowanie. Poza tym kelp zawiera również inne witaminy i minerały, które są również ważne dla zdrowia.