Karmienie mieszane, jak i kiedy zacząć wprowadzać?

Karmienie mieszane, jak i kiedy zacząć wprowadzać?

0

Powszechnie uważana jest, że karmienie piersią jest najlepszym sposobem żywienia niemowląt. Jednak w pewnym momencie młode mamy decydują się na karmienie mieszane, czyli oprócz karmienia piersią, niemowlę dostaje mleko modyfikowane z butelki. Kiedy i jak zacząć karmienie mieszane?

Kiedy można zastosować karmienie mieszane?

Czasem zdarza się, że produkcja mleka mamy jest za mała, pomimo regularnego przystawiania dziecka do piersi i licznych prób pobudzenia laktacji. W takim przypadku zalecane jest dokarmienie dziecka mlekiem modyfikowanym, aż do momentu, gdy ustabilizuje się laktacja.

W sytuacji, gdy mama musi wrócić do pracy, bądź jest zmuszona nagle wyjechać, dziecko karmione będzie również mieszanką modyfikowaną. Ważne jest, by podczas wyjazdu mama odciągała pokarm laktatorem po to, aby laktacja nie zaczęła zanikać.

Karmienie mieszane jest wskazane również wtedy, gdy dziecko z różnych przyczyn nie ssie efektywnie. Może to być związane ze zbyt małym przybieraniem na wadze, dlatego nie warto czekać, tylko zacząć dokarmiać dziecko butelką.

Jak wybrać odpowiednią butelkę dla dziecka?

Często zdarza się, że niemowlę nie akceptuje ssania z butelki, lecz nie jest to sytuacja bez wyjścia. Być może nie odpowiada mu kształt smoczka do butelki, dlatego warto wypróbować inny. Na rynku dostępne są smoczki, które imitują kobiecą brodawkę, a mleko płynie z niego tak samo wolno, jak z piersi. Warto wypróbować np. smoczek Avent Natural, Lovi, Dr Browns, które zostały stworzone po to, by dziecko miało jak najlepszy komfort podczas jedzenia. Smoczek Avent Natural jest szczególny, ponieważ jego kształt jest najbardziej zbliżony do kobiecej brodawki, a także nie zapada się podczas ssania. Poza tym posiada zaworek, który ma zapobiegać gromadzenia się powietrza w brzuszku.

Jak wprowadzić karmienie mieszane?

Lepiej nie wprowadzać zmian w życiu dziecka, które aktualnie przeżywa np. ząbkowanie, chorobę, czy jest po szczepieniu. Mleko modyfikowane z butelki można podać dziecku wtedy, gdy nie jest bardzo głodne i jest wypoczęte. Pozycja do karmienia może pozostać taka, jaka była do tej pory. W pierwszej kolejności zwykle podaje się mieszankę modyfikowaną, a później można podać jeszcze dziecku pierś. Zapewne u każdego niemowlęcia przyzwyczajenie do karmienia mieszanego będzie odbywało się inaczej. Niektóre dzieci przechodzą to bez problemu, a inne początkowo nie akceptują innego smaku. Nie warto jednak się poddawać i spróbować innej mieszanki.