Problemy ze skórą stóp- jak je rozpoznać?

Problemy ze skórą stóp- jak je rozpoznać?

0

Nie wszyscy poświęcają wystarczająco dużo czasu na pielęgnację stóp, a wtedy niezauważone zostają problemy skórne na stopach. Niektóre z problemów skórnych są niegroźne, a inne trzeba leczyć, gdyż mogą mieć konsekwencje. Dlatego warto przyjrzeć się stopom i sprawdzić, czy wszystko jest w porządku.

Rogowacenia naskórka

Bardzo często dochodzi do gromadzenia się twardej, łuszczącej się skóry w okolicy pięt lub na podeszwach stóp. Nie warto tego bagatelizować, ponieważ taki stan będzie się pogłębiał, a w końcu dojdzie do popękania stóp, a co za tym idzie do powstawania rozpadlin, czyli szczelin skórnych, których nie można już usunąć domowymi sposobami. Dlatego trzeba regularnie ścierać pięty używać kremu zmiękczającego i nawilżającego do stóp.

Odciski lub modzele

Odcisk jest efektem długotrwałego, mocnego ucisku w jedno miejsce. Można go rozpoznać, zauważając czop rogowy, inaczej mówiąc stożek o żółtawym odcieniu, który powoduje ból, szczególnie przy dalszym uciskaniu w to miejsce. Odcisk będzie dokuczał, aż do momentu, gdy nie zostanie wyleczony. Do wyleczenia odcisku potrzebny będzie preparat na bazie kwasu salicylowego, który złuszczy naskórek.

Modzele są odmianą odcisków, które pojawiają się na podeszwach stóp. Przybierają kolisty kształt i powodują ból podczas chodzenia. Powstają na skutek nadmiernego obciążania stóp podczas chodzenia na wysokich obcasach, na cienkiej podeszwie, w za małych butach, a także u osób otyłych. Gdy stan stóp nie jest niepokojący, powinna wystarczyć ciepła kąpiel, a następnie starcie pumeksem uciążliwej zmiany oraz użycie kremu nawilżającego. Aby im zapobiegać, należy nosić miękkie i wygodne buty, nawilżać stopy każdego dnia i unikać skarpet o grubym szwie.

Uciążliwe kurzajki

Kurzajki, inaczej brodawki są wywołane wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV), które charakteryzują się tym, że są gładkie, okrągłe i bezbolesne. Jest to grudkowa zmiana skórna, która występuje najczęściej na dłoniach i stopach. Należy z nimi walczyć, ponieważ szybko się rozprzestrzeniają. Zatem, co na kurzajki? Potrzebny będzie preparat z apteki, który ma działanie złuszczające. Najczęściej są to maści, żele na bazie kwasu salicylowego. Poza tym, to, co na kurzajki działa skutecznie, to krioterapia, czyli wymrażanie. Stosuje się także wypalanie, czyli elektrochirurgię oraz łyżeczkowanie, czyli metodę chirurgiczną. Z domowych sposobów używane jest ziele glistnika, inaczej jaskółcze ziele, ponieważ jest to coś, co na kurzajki także bardzo pomaga.