Podróż z dzieckiem – wybieramy odpowiednie miejsce na wczasy

Podróż z dzieckiem – wybieramy odpowiednie miejsce na wczasy

0

Nie da się zaprzeczyć, że moment, w którym zostajemy rodzicami, to moment szczególny, nieporównywalny z niczym innym. Jednak ta piękna, radosna chwila, siłą rzeczy, oznacza również, że nasze dotychczasowe życie zostaje „wywrócone do góry nogami”. Od tej pory praktycznie każdy aspekt znanej dotąd codzienności nie jest już taki sam. Zmiany dotyczą bowiem zarówno zadań czy obowiązków, jak i rozrywek – np. planowania podróży wakacyjnych. Cel i rodzaj wczasów nie zależy już w pełni od woli rodziców. To potrzeby i upodobania dziecka stoją teraz na pierwszym miejscu. Jak im sprostać? Jak je pogodzić z naszymi planami? Jakie wczasy okażą się idealne w nowej sytuacji?

By dziecko poczuło się jak w domu

Dzieci, a zwłaszcza małe dzieci, zazwyczaj najlepiej czują się w domu. Trudno się zresztą dziwić. To miejsce, które znają najlepiej: jego kolory, kształty, zapachy i nastrój. W nim czują się komfortowo: wiedzą, co gdzie się znajduje, jakie panują tu zasady i z czego mogą korzystać. Dom oznacza dla nich też znajdowanie się w otoczeniu swoich ulubionych zabawek i zajęć. Jednym słowem, gdziekolwiek byśmy nie wybierali się na wakacje, musimy się postarać, aby miejsce docelowe mogło „konkurować” z domem, zapewniając zarówno bezpieczeństwo, jak i atrakcje. Należy zastanowić się, co najbardziej lubią nasze pociechy i co sprawi im przyjemność.

Transport, podróż i cel – o czym należy pamiętać?

Wydawałoby się, że jest zgoła odwrotnie, ale to właśnie niemowlęta nie mają żadnych szczególnych upodobań – wystarczy, że będą blisko rodziców i w komfortowych warunkach. W takim przypadku większe znaczenie zdaje się mieć odległość od domu. Zawsze lepiej, jeśli podróż do celu zajmie niedużo czasu. Jeśli jednak czeka nas jazda samochodem przez 5 godzin, należy pamiętać o postojach oraz żeby niemowlę uzupełniało płyny.

Ze starszymi dziećmi możemy już wybrać się dalej, a nawet zdecydować się na podróż samolotem. A jest to znakomita opcja, ponieważ pozwala szybko i bezpiecznie dotrzeć nawet do dalekich zakątków świata. Pomówmy jednak nieco już o samym miejscu docelowym. Jadąc na wakacje z dzieckiem, powinniśmy najpierw wziąć pod uwagę klimat panujący w kraju, do którego się udajemy. Za duże upały bowiem nie będą sprzyjać ani nam, ani kilkuletniemu maluchowi. Zresztą, brzdąc w takim wieku umie przekazać nam swoje potrzeby i upodobania: czy np. woli jechać w góry, czy też pluskać się w morzu? W każdym razie, dobrze jest wziąć pod uwagę oczekiwania dziecka – jeśli uda nam się je zrealizować, zyskamy pewność, że będzie ono zadowolone z wyjazdu i że cała wyprawa się uda. Jeżeli zaś wizje co do spędzenia tego czasu są całkowicie odmienne, warto na spokojnie wytłumaczyć małemu podróżnikowi, że następnym razem wybierzemy się w tam, gdzie on zechce, a teraz pojedziemy w równie atrakcyjne strony.

Sposoby na umilenie dzieciom czasu

Skoro przeszliśmy do atrakcji, trzeba przyznać, że tych na miejscu nie może zabraknąć – w innym wypadku dziecko będzie się nudzić i nie omieszka nam to zakomunikować. Zaś brak humoru u naszej pociechy jest w stanie wpłynąć na atmosferę całego wyjazdu. Dlatego powinniśmy sprawdzić, czy kurort, w którym zamierzamy się zatrzymać, oferuje zajęcia, odbywające się codziennie, zorganizowane dla dzieci w różnym wieku. Czytanie książek, teatrzyki, zabawy na świeżym powietrzu, malowanie czy gry pozwalające poznać historię danego miejsca to tylko niektóre pomysły, jakie mogą zaproponować animatorzy. Pobyt nad morzem czy jeziorem sprzyja oczywiście nauce sportów wodnych. Ponadto, nierzadko istnieje też możliwość wzięcia udziału w różnych wycieczkach fakultatywnych. Wszystkie te rozwiązania sprawiają, że możemy zarówno czynnie spędzać czas ze swoimi dziećmi, jak i pozostawić je z rówieśnikami pod opieką personelu, by mogły pobawić się same. To znakomity sposób na oderwanie się od codzienności, całkowite poświęcenie się rodzinie i zapomnienie o telefonie, mailach i rozmowach służbowych.

Czas spędzony z rodzicami to najbardziej wartościowa rzecz dla dziecka. To bezcenny skarb, jaki możemy podarować swoim pociechom i za który będą nam w przyszłości bardzo wdzięczne. Zwłaszcza, jeżeli mówimy też o wczasach spędzonych w idealnym dla nich miejscu. Odwiedź stronę, aby zapoznać się z różnymi, popularnymi celami rodzinnych, wakacyjnych podróży.