Pokrzywa indyjska – potencjalny lek na otyłość

Pokrzywa indyjska – potencjalny lek na otyłość

0

Pokrzywa indyjska, nazywana także szałwią indyjską bądź forskoliną to ziele, pochodzące z Dalekiego Wschodu, które od lat jest wykorzystywane w medycynie hinduskiej i ajurwedyjskiej, ale badane także w Ameryce i Europie pod kątem walki z otyłością.

 

Właściwości pokrzywy indyjskiej

Pokrzywa indyjska ceniona jest ze względu na forskolinę, występującą w największym stężeniu w korzeniach rośliny. To właśnie ta substancja posiada lecznicze właściwości. Zioło wykorzystuje się w medycynie Dalekiego Wschodu nie tylko do walki z otyłością, ale i przy dolegliwościach sercowo-naczyniowych, chorobach układu oddechowego, problemów z łuszczycą oraz nadciśnieniu tętniczym i jaskrze. Roślina ta znana jest także w Afryce, gdzie wykorzystuje się ją jako środek moczopędny bądź wywołujący miesiączkę. W naszym regionie znana jest przede wszystkim jako środek wspomagający odchudzanie.

 

Wpływ pokrzywy indyjskiej na odchudzanie

Według niektórych badań forsolina, w którą bogaty jest korzeń pokrzywy indyjskiej wspomaga walczenie z otyłością i pozytywnie wpływa na kuracje odchudzające. Korzeń tej rośliny często jest składnikiem ziołowych tabletek na odchudzanie.
Zdania lekarzy na temat wpływu forsoliny na odchudzanie są podzielone. Przeprowadzono badania, ale wyniki są niejednoznaczne, ponieważ według niektórych (np. według ośrodka badań z University of Kansas) wyszło, że forsolina nie tylko pomogła w zredukowaniu tkanki tłuszczowej, ale i przyczyniła się do obniżenia ciśnienia tętniczego krwi. Według badań naukowców z Baylor University w Teksasie wyszło, że forsolina nie miała wpływu na spadek masy ciała. Naukowcy są jednak zgodni co do tego, że badania są niejednoznaczne i należy je kontynuować, by upewnić się co do rzeczywistego wpływu forsoliny na odchudzanie.

 

Stosowanie pokrzywy indyjskiej

Pokrzywę indyjską można stosować w kapsułkach bądź przyrządzać samodzielnie napój, wykorzystując do tego sproszkowany korzeń pokrzywy. Należy jednak pamiętać, by nie przekraczać zalecanej dawki, aby uniknąć ewentualnych skutków ubocznych. Póki nie przekracza się zalecanej dawki, badania nie wykazały żadnych skutków ubocznych ani toksycznego działania pokrzywy indyjskiej. Dla bezpieczeństwa, korzenia tej rośliny nie powinny przyjmować kobiety w ciąży i karmiące piersią oraz dzieci, ponieważ nadal są prowadzone badania i nie wszystkie działania tej substancji zostały odkryte.