Problem opadającej stopy

Problem opadającej stopy

0

Opadająca stopa jest częstym powikłaniem uszkodzeń neurologicznych, zwłaszcza dotyczących nerwu strzałkowego. Nerw ten przebiega w okolicy głowy kości strzałkowej i w zasadzie nie ma złamania tej kości bez uszkodzenia struktur nerwowych. Nerw strzałkowy wiedzie włókna z zakresu segmentów rdzenia L4-L5 i odpowiada bezpośrednio za aktywność mięśni strzałkowych oraz innych prostowników stopy. Uszkodzenie neurologiczne manifestuje się rzecz jasna opadaniem stopy oraz zaburzeniami czucia w obrębie przedniej części podudzia i stopy.

Dlaczego to uszkodzenie jest tak poważne?

Uszkodzenie neurologiczne prostowników stopy nie generuje tylko i wyłącznie defektu kosmetycznego. Znaczącym problemem dla pacjentów jest brak stabilności dynamicznej stopy, co przekłada się na trudności w chodzeniu i ewentualność wywrócenia się. W fazie wyprostnej chodu stopa jest skierowana palcami w stronę podłoża i to właśnie palce mają jako pierwsze kontakt z gruntem w trakcie chodzenia. Spowalnia to chodzenie, czyni kroki mniej pewnymi oraz stwarza szansę poważnych upadków. Na razie brakuje, poza rehabilitacją, skutecznych metod leczenia tego zaburzenia. W przypadku uszkodzeń ośrodkowych na poziomie rdzenia kręgowego lub też niedowładów korowych w zakresie przyśrodkowej części mózgowia brakuje specyficznego leczenia. W okresie pourazowym oraz w trakcie rehabilitacji nieocenionym rozwiązaniem mogą się okazać specjalistyczne ortezy na opadającą stopę?

W jakim celu stosowane są ortezy na opadającą stopę?

Zastosowanie ortez na opadającą stopę pozwala przede wszystkim ograniczyć przewagę mięśni zginaczy, a więc skorygować ustawienie stopy w trakcie chodu. Paski lub elementy stabilizacji podeszwowej mają na celu wyrównać różnice w motoryce wynikające z niedowładu lub całkowitego porażenia czynności prostowników stopy.
Osoby, które zastosowały ortezy na opadającą stopę doceniły możliwość względnie normalnego poruszania się.
Szczególnie korzystne wyniki uzyskuje się dla ortez o ograniczonych rozmiarach, które dają szansę na stabilne poruszanie się, przy dowolnym doborze obuwia oraz niewielkich gabarytach.

Jak wykonane są te ortezy?

Ortezy mogą być wykonywane z licznych materiałów – kryterium decydującym w tym miejscu jest cena. Najlżejsze i najbardziej „kompaktowe” są ortezy wykonane z włókna szklanego z dodatkiem włókien węglowych. Dają one stabilizację stopy, a niewielkie rozmiary pozwalają bez problemu nosić obuwie i ukryć część podudziową ortezy pod spodniami.
Dla mniej zaawansowanych przypadków zarezerwowane są podciągi wykonane z elastycznej tkaniny. Jest to specjalna skarpeta, która podciąga stopę ku górze, niwelując wpływ niedowładów.

Zapraszamy na stronę megamedic.pl/pl/p/Orteza-na-opadajaca-stope-/599.