Tanzanit – hit w jubilerstwie

Tanzanit – hit w jubilerstwie

0

W katalogach z ekskluzywną biżuterią coraz częściej podziwiać możemy niezwykle efektowną biżuterię, szczególnie pierścionki i kolczyki, z kamieniami o delikatnym, niebieskim kolorze. Tanzanit, bo o nim mowa, cieszy się ogromną popularnością wśród miłośników luksusowej biżuterii. Co warto wiedzieć o tanzanitach? Sprawdź!

 

Krótka historia pięknego kamienia

Nazwa szlachetnego kamienia wywodzi się od miejsca, gdzie został on odkryty – wschodnioafrykańskiej Tanzanii. Niebieski, początkowo mylony z szafirem kamień zrodził się około 600 milionów lat temu w wyniku oddziaływania bardzo wysokiego ciśnienia i temperatury. Przez badaczy uznany został za niebieską i przezroczystą odmianę zoisytu.

Dzisiaj tanzanit wydobywany jest wyłącznie na obszarach położonych u podnóża Kilimandżaro. Na jego wartość wpływa fakt, że tanzanit jest rzadkim surowcem, a jego zasoby są mocno ograniczone, co czyni go kryształem rzadszym niż cenny i pożądany diament. Według prognoz z czasem wartość tanzanitu będzie znacząco rosła, co zachęca do jego zakupu kolekcjonerów.

Tanzanit uwielbiany przez zakochanych

Niebieskie tanzanity są ciekawą alternatywą dla klasycznych, zaręczynowych pierścionków z białymi diamentami. Oprawione w żółte lub białe złoto prezentują się na dłoni niezwykle okazale. Idealna przezroczystość, piękna brylancja i niespotykana barwa czynią go kamieniem absolutnie unikatowym. Mimo tego, że tanzanit nie jest tak twardy, jak diament, ceniony jest za swoją odporność na zarysowania. Wyjątkowości pierścionkowi dodaje również rzadkość występowania kamienia w naturalnym środowisku. Ciekawą ofertę pierścionków zaręczynowych z tanzanitem znajdziesz na stronie savicki.pl.