Próchnica – przyczyny i leczenie

Próchnica – przyczyny i leczenie

0

Próchnica określana jest obecnie jako choroba cywilizacyjna – szacuje się, że w Polsce cierpi na nią co drugi Polak. Lekarze stomatolodzy biją na alarm, gdyż choroba ta dotyka również coraz młodsze dzieci! Jakie są przyczyny powstawania próchnicy? Jak z nią walczyć? Oto kilka ważnych informacji!

Skąd bierze się próchnica?

Próchnica to zmiany powodujące demineralizację szkliwa. Są one widoczne gołym okiem, gdyż przybierają ciemny, najczęściej brunatny kolor. Próchnica jest efektem metabolizmu cukrów przez bakterie. Pojawiają się one na płytce nazębnej, a do ich życia niezbędny jest cukier – który dostarczamy do organizmu pod postacią słodyczy, ale również słodkich napojów. Konieczny jest także czas – nieregularna higiena jamy ustnej znacząco podnosi ryzyko zachorowania na próchnicę. Kiedy zmiany są powierzchniowe są one dla nas niewyczuwalne. Problem rozpoczyna się, gdy próchnica dojdzie do miazgi zęba.

Leczenie próchnicy

Leczenie próchnicy polega na usuwaniu zmienionych tkanek poprzez stosowanie narzędzi dentystycznych. Najczęściej usuwanie przebiega pod znieczuleniem miejscowym, jednak jeśli zmiany są niewielkie zabieg trwa kilka minut i jest całkowicie bezbolesny.
Czytaj więcej: Powiedz nie próchnicy! Sześć kroków do zdrowych ząbków dziecka.