Rowery szosowe wracają do łask

Rowery szosowe wracają do łask

0

Po okresie zachłyśnięcia się modą na rowery górskie, coraz popularniejsze w Polsce staje się kolarstwo szosowe. Jest to niejako powrót popularności, gdyż kilkadziesiąt lat temu kolarstwo szosowe było już w Polsce bardzo popularne za sprawą sukcesów sportowych polskich kolarzy na międzynarodowej arenie.

Zalety rowerów szosowych i jazdy na szosie

Jazda na szosie ma zupełnie inny charakter od jazdy w terenie. Tutaj atutem i tym, co powoduje wzrost adrenaliny jest oczywiście prędkość i przysłowiowy „wiatr we włosach”. Duża prędkość to też atut w postaci możliwości pokonania większych dystansów. Wiele osób wykorzystuje rowery szosowe do długich, nierzadko wielodniowych, wycieczek rowerowych. Jest to świetna alternatywa dla innych środków lokomocji.

Właściciele rowerów szosowych mogą je wykorzystać także do coraz liczniejszych w Polsce rozmaitych rajdów rowerowych. Jedne z nich to imprezy typowo rekreacyjne, a inne noszą już znamiona prawdziwych wyścigów. Jeździ się na czas i prowadzona jest klasyfikacja.

Dlaczego rowery szosowe są coraz bardziej popularne?

Bez wątpienia po polskich drogach porusza się coraz więcej kolarzy jeżdżących na szosówkach. Przede wszystkim to efekt tego, że rower jest generalnie coraz popularniejszym w Polsce sportem. Coraz więcej osób jeździ dla czystej przyjemności i tym samym coraz więcej jest kolarzy szosowych.

Wśród innych powodów na pewno jest większa dostępność rowerów. Dziś prawie każdy liczący się producent rowerów ma w swojej ofercie rowery szosowe Agasport. Duża podaż skutkuje niższymi cenami. Nie bez znaczenia jest też to, że po wybudowaniu w Polsce sieci dróg ekspresowych i autostrad opustoszały drogi lokalne, a taki stan spowodował, że jazda na kolarzówce jest w rezultacie bezpieczniejsza.

Kupujemy rower szosowy

Wybór roweru szosowego, jak zresztą każdego innego, uzależniony jest od przeznaczenia. Na inne parametry zwrócą uwagę osoby jeżdżące półprofesjonalnie, w tym w wyścigach, a inne – totalni amatorzy jeżdżący tylko dla przyjemności. Wybór rodzajów jest w przypadku szosówek dużo mniejszy niż w przypadku górali.

Parametry, jakie wpływają na sposób jazdy to między innymi:

– materiał, z jakiego wykonana jest rama (aluminium czy karbon),
– kształt ramy (pozycja na rowerze),
– wysokość główki ramy (jw.)
– liczba przełożeń (im bardziej zaawansowany kolarz, tym mniej ich potrzeba),
– rodzaj hamulców (klasyczne lub tarcze).

Poza tym można wybrać spośród wielkości ramy. Wiele firm produkuje rowery o kształcie ramy przeznaczonym dla kobiet. Generalnie, oferta sklepów rowerowych jest bardzo duża i nie powinno być problemu z doborem odpowiedniego dla każdego, kto chce pojeździć po szosie.