Rozwód z obcjokrajowcem spoza UE

Rozwód z obcjokrajowcem spoza UE

0

Dzisiaj coraz częściej odbywamy coraz to dalsze podróże. Nikogo już nie dziwią wyjazdy do Afryki. Azji czy Stanów. Najczęściej wyjeżdżamy turystycznie, niemniej jednak często dość są to wyjazdy służbowe czy naukowe itd. Czasem zdarza się, że w trakcie takich podróży spotkamy miłość naszego życia…

Rozwód z obcokrajowcem spoza UE

Niemniej jednak czasami bywa także i tak w życiu, że po jakimś okresie szczęścia dochodzi do rozwodu. Powody mogą być tu różne – różnice kulturowe, tęsknota jednego małżonka za ojczyzną, czy też zwykłe problemy małżeńskie. Pojawia się jednak zasadnicze pytanie – kiedy można wziąć rozwód w Polsce?

Otóż przede wszystkim rozwód z obcokrajowcem jest możliwy w Polsce, jeśli obydwoje małżonków przebywało ostatnio w Polsce albo też jedno z nich na stałe tu mieszka. Przy tym bardzo istotną sprawą jest fakt, że liczy się miejsce zamieszkania a nie zameldowania. Ponadto rozwód z obcokrajowcem w Polsce możliwy jest wówczas, gdy małżonkowie są obywatelami polskimi, powód jest obywatelem polskim i mieszka tu co najmniej od pół roku albo powód jest obcokrajowcem i mieszka tu rok.

Rozwód w Polsce – zalety

Zacznijmy jednak od tego, czemu warto rozwodzić się akurat w Polsce? Otóż z czysto praktycznych względów – nie musimy latać na rozprawę do odległych państw, rozprawa odbywa się w naszym języku, jest szybsza i tańsza.

Trzeba także pomyśleć o dzieciach. Otóż prawo różnych państw inaczej podchodzi do tej kwestii, istnieją także duże różnice, jeśli dzieci nie urodziły się w Polsce albo np. urodziły się w jeszcze innym państwie niż te, z których pochodzą rodzice. Generalizując jednak, jeśli staramy się o opiekę nad dzieckiem, to korzystniejsza jest dla nas rozprawa w Polsce.

Problemy związane z rozwodem z obcokrajowcem

Musimy mieć także na uwadze fakt, że choć prawo reguluje rozwody z obcokrajowcami, to jednak ciągle nie jest to taka prosta sprawa. Czasami bowiem zdarza się, że obydwoje małżonków, ma równe prawa w swoich państwach do złożenia tam wniosku. Czasem też wolimy składać wniosek w Polsce, jednak nie przebywaliśmy tu w ciągu ostatnich 6- miesięcy. Ponadto trzeba także wziąć pod uwagę obywatelstwo oraz miejsce urodzenia dzieci.

Ze względu na powyższe problemy, warto jednak poprosić o pomoc prawnika, który specjalizuje się w rozwodach z obcokrajowcami. Pamiętajmy bowiem, że musimy podzielić majątek (będący czasem w dwóch krajach), opiekę nad dziećmi (mogą mieć różne miejsce urodzenia) itd.

Artykuł powstał w oparciu o materiały znalezione na aliantlaw.pl