Schody dwubiegowe- charakterystyka i wykorzystanie

Schody dwubiegowe- charakterystyka i wykorzystanie

0

 Schody w przypadku domu jednorodzinnego są niezbędne dla połączenia kondygnacji. Ważne jest by były bezpieczne, funkcjonalne i zajmowały stosunkowo niewiele miejsca. Schody dwubiegowe są rodzajem schodów najczęściej spotykanym w domach jednorodzinnych. Są one znacznie bezpieczniejsze od tych jednobiegowych, ponieważ, dzięki wykorzystaniu w połowie wysokości spocznika, biegi w takich schodach są znacznie krótsze. W takich schodach biegi ustawione są równolegle do siebie (schody zabiegowe) lub pod kątem prostym (schody łamane).

Spocznik w tym rodzaju schodów może być wykorzystany jak podstawa dla dodatkowych stopni, co pozwala na ograniczenie przestrzeni zajmowanej przez schody.

Schody dwubiegowe mogą być wykonane z drewna (buk, jesion, dąb) lub z żelbetu. W tym drugim przypadku betonuje się je zazwyczaj wraz ze stropem i przed wykończeniem wykorzystuje się do komunikacji podczas prowadzonych prac. Takie schody można później na etapie kładzenia podłóg wykończyć na wiele sposobów (płytki ceramiczne, okładzina drewniana, panele), co daje możliwość dostosowania rozwiązań do posiadanego budżetu.

     Nie bez znaczenia dla wyboru tego rodzaju schodów jest łatwość zaaranżowania przestrzeni pod nimi na przykład na szafę lub schowek. Dodatkowo spocznik ułatwia wchodzenie i schodzenie, co jest ważne w w przypadku korzystania ze schodów przez dzieci i osoby starsze, a w przypadku upadku dwa krótkie biegi minimalizują ryzyko pojawienia się poważniejszych obrażeń.

     Najwygodniejsza wysokość stopni to 15-16 cm, przy czym ważne jest, aby wszystkie stopnie miały identyczną wysokość dla zminimalizowania ryzyka potknięcia. Minimalna szerokość biegu takich schodów to 80 cm, ale dla wygody użytkowników optymalna szerokość to 100-110 cm, pozwalająca na swobodne minięcie się na schodach dwóch osób lub wygodny transport mebli.

Artykuł powstał przy współpracy producenta schodów dwubiegowych helta.pl