Skitouring – zabawa dla niepokornych

Skitouring – zabawa dla niepokornych

0

Sporty zimowe cieszą się w naszym kraju niesłabnącą popularnością. Od lat oblegane jest Zakopane, Zieleniec, czy Karpacz, w których poszusować na nartach i snowboardzie mogą miłośnicy szybkich zjazdów. Do Jakuszyc zjeżdżają fani biegów narciarskich, a gdy tylko spadnie śnieg, każda górka oblegana jest przez dzieciaki zjeżdżające na czymkolwiek. W miastach jak grzyby po deszczu wyrastają białe orliki, czyli lodowiska na świeżym powietrzu. Co jednak, gdy lubi się zimę, a nie lubi tłoku? Wtedy warto pomyśleć o skitouringu.

Czym jest skitouring?

Skitouring to ciesząca się coraz większym powodzeniem dyscyplina turystyki narciarskiej. Jest połączeniem biegów narciarskich ze zjazdami i podbiegami. Do uprawiania tego sportu nie potrzebne są wcześniej przygotowane trasy ani wyciągi. Wędrować na nartach można w zupełnie dziewiczym śniegu z dala od zatłoczonych stoków i hałaśliwych kurortów.

Sprzęt do turystyki narciarskiej

Podstawowym wyposażeniem narciarza turysty są oczywiście narty. Te do skitouringu różnią się jednak od nart zjazdowych. Wiele firm produkuje obecnie odpowiednie wyposażenie. Narty skiturowe atomic, a także te produkowane przez inne firmy charakteryzują się lekkością, zwężeniem części środkowej, umożliwiające lepsze skręty oraz rozszczepieniem w początkowej części narty. Ten charakterystyczny dziobek pozwala zamienić narty w sanki do przewozu kontuzjowanego turysty. Oprócz nart skiturowych atomic narciarz potrzebuje odpowiednich butów, które na zjazdach będą usztywniały kostkę, a przy podchodzeniu pozwolą na wygodne poruszanie stawu skokowego. Do nart i butów potrzebne są wiązania. Tym co przede wszystkim odróżnia wyposażenie skiturowe od zjazdowego są tzw foki, czyli kawałki tkaniny doczepiane do nart, dzięki czemu nie zsuwają się one przy podchodzeniu.

Wyposażenie dodatkowe

Narty skiturowe atomic i odpowiedni osprzęt do nich to jednak nie wszystko, czego potrzebuje narciarz turysta. Ponieważ pokonywać będzie znaczne odległości z dala od cywilizacji, niezbędnym wyposażeniem będzie plecak z prowiantem i termosem gorącego płynu. Podobnie jak w przypadku wycieczek pieszych niezbędnym wyposażeniem jest papierowa mapa terenu, wszak nie wszędzie da się skorzystać z map on-line. Warto też dobrze naładować telefon i zapakować ładowarkę przenośną oraz nadajnik gps, który w razie wypadku lub zbłądzenia w głuszy pozwoli ratownikom na szybką pomoc. Niezbędna może się też okazać apteczka. To, co jednak przyda się przede wszystkim to zdrowy rozsądek, który pozwoli nie narażać się na niepotrzebne niebezpieczeństwo i dobrze zaplanować wyjazd w nieznane.

Więcej informacji znajdziesz na stronie https://proshop.com.pl/3_atomic