Świat z Pleksi – między wyobrażeniem, a rzeczywistością

Świat z Pleksi – między wyobrażeniem, a rzeczywistością

0

Pleksi, czy też pleksiglas jest tworzywem sztucznym o tak dużej popularności, że zasłużył sobie nawet na miejsce w kulturze masowej. Z jednej strony pleksi stało się symbolem nowoczesności i postępu, z drugiej zaś „plastikowości” korporacyjnego świata. Jaki jest więc świat z pleksi i czy faktycznie w nim żyjemy?

Jest przezroczysty – Potoczna nazwa pleksi, odnosi się do szkła akrylowego, którego głównym składnikiem jest poli(metykrylan metylu). Mimo iż jest ono tworzywem sztucznym i zbudowane jest z innych pierwiastków niż zwyczajne szkło, to jednak jest prawie całkiem przezroczyste. Wykonuje się z niego szyby w oknach samolotów, statków, pojazdów specjalnych i należących do służb porządkowych. Przezroczystość pleksi wykorzystują też z powodzeniem architekci, dekoratorzy wnętrz i projektanci gablot wystawowych.

Jest termoplastyczny – Pod wpływem temperatury pleksi szybko mięknie i daje się łatwo kształtować. Termoplastyczność jest na tyle wysoka, że szkło akrylowe może być materiałem wykorzystywanym w druku 3D. Ponadto gotowe już elementy wykonane z pleksi mogą być poddane obróbce termicznej w celu np. wygięcia czy dopasowania kształtu. Daje to ogromne możliwości taniej produkcji przedmiotów z tego surowca: od elementów sprzetu AGD po wiaty przystanków autobusowych i pojemniki.

Jest kolorowy – Wyprodukowanie kolorowego szkła akrylowego jest aktualnie na tyle proste, że można z powodzeniem wykorzystywać go jako tworzywo artystyczne np. na witraże czy ozdoby. Można powiedzieć, że najlepiej wykorzystali tę cechę specjaliści od promocji i reklamy wizualnej. Pleksiglasowe płyty są elementem podświetlanych szyldów wystawowych, nastrojowych pubów, wystroju sklepów i punktów usługowych. Powiązanie ze światem reklamy, a także zdolność pleksi do „udawania” szkła stały się przyczyną uznania tego tworzywa za symbol braku autentyczności, przypisywanej przez niektórych tradycjonalistów całemu współczesnemu światu.

Jest wytrzymały – Choć pleksi dosyć łatwo zarysować, czy przeciąć, to jednak należy do materiałów cenionych ze względu na wytrzymałość. Wystarczy wspomnieć policyjne tarcze wykonane z dosyć cienkiej płyty pleksiglasowej by zrozumieć, że materiał może wytrzymać solidne uderzenie. Może też wytrzymać niekorzystne warunki atmosferyczne jak burze i gradobicia. W dodatku jest bardzo odporny na zużycie, co wykorzystywane jest np. przy produkcji barier energochłonnych czy elementów łodzi.

Jest obojętny chemicznie – Może nie aż tak jak np. złoto, ale ogólnie pleksiglas jest bardzo mało reaktywnym tworzywem. Wykonuje się z niego pojemniki na żywność i lekarstwa, a także środki czystości czy kosmetyki. Nie reaguje z solami, jest też odporny na słabsze kwasy i zasady. Oczywiście ma to wadę w postaci słabej biodegradowalności, ale dla przemysłu spożywczego czy chemicznego pleksi jest póki co niezastąpione.

Wszędzie, gdzie nie pójdziemy, znajdziemy przedmioty i ich elementy wykonane z pleksi. Świat szkła akrylowego stracił już jednak powab nowoczesności i odpychającą nie autentycznść. Pleksiglas jest po prostu tak popularny, że przestaliśmy zwracać na niego uwagę.

Więcej informacji na stronie: https://www.dyskont-techniczny.pl/c/3186/plexi