Sztućce dla alergików

Sztućce dla alergików

0

Alergia na nikiel dotyka blisko 15% Europejczyków. Kontakt alergenu ze skórą przeważnie kończy się dla alergików alergicznym kontaktowym zapaleniem skóry, piekącymi lub swędzącymi zmianami skórnymi, nieestetyczną wysypką. Do tej pory nie wynaleziono skutecznej metody leczenia alergii niklowej, jednak specjalistyczne farmaceutyki mogą wywołać remisję choroby. Walkę z alergią dodatkowo komplikuje fakt, że nikiel jest wykorzystywany w produkcji na bardzo szeroką skalę. Większość metalowych przedmiotów, w tym sztućce, zawierają domieszki niklu. Czy możliwe jest całkowite wyeliminowanie niklu z życia i znalezienie zdrowej, bezpiecznej alternatywy?

Wybieraj mądrze

Fakt, że większość metalowych przedmiotów zawiera w sobie domieszki niklu nie ułatwia życia alergikom. Osoby uczulone na srebrzysty metal powinny zwracać szczególną uwagę na sztućce, które mają kontakt ze skórą dłoni, wrażliwymi okolicami ust i z pokarmem. Nikiel, ze względu na swoje właściwości antykorozyjne, odporność mechaniczną i wysoki połysk jest powszechnie stosowany do masowej produkcji sztućców. Powłoka niklowa zabezpiecza sztućce przed powstawaniem rys, matowieniem i rdzewieniem, co jest szczególnie cenne dla osób używających zmywarek. Czy oznacza to, że osoby z alergią nikolową zmuszone są do korzystania z prowizorycznych, plastikowych modeli?  Niekoniecznie! Sztućce ze stali nierdzewnej, które oferują lepsi producenci, posiadają stosowne oznaczenia – 18/0, 18/8 18/10. Pierwsza liczba oznacza zawartość chromu, natomiast druga – niklu. Alergicy powinni wzbogacić swoją kolekcję o pierwszy wariant, czyli sztućce o zerowej procentowej zawartości niklu.

Czy na pewno stal nierdzewna?

Stal, aby mogła być określona mianem „nierdzewnej”, musi zawierać w swojej strukturze minimum 10,5% chromu. Zawartość niklu nie jest tutaj koniecznością, jednak jego obecność znacznie poprawia jakość sztućców. Aby cieszyć się ładnym i estetycznym nakryciem stołu przez długi czas, lepiej zrezygnować ze zmywarki na rzecz mycia ręcznego. Małe poświęcenie jest niczym w porównaniu ze zdrową skórą!

Cierpisz na alergię na nikiel? Sprawdź alergiananikiel.pl i dowiedz się, jak zminimalizować wpływ niklu na twoje życie.