Szambo czy przydomowa oczyszczalnia ścieków?

Szambo czy przydomowa oczyszczalnia ścieków?

0

Skuteczne odprowadzanie ścieków z gospodarstwa domowego może być problematyczne, jeśli nie posiadamy dostępu do sieci kanalizacyjnej. W takiej sytuacji musimy podjąć decyzję dotyczącą sposobu eliminacji nieczystości. Do wyboru mamy dwa podstawowe rozwiązania, czyli szambo oraz biologiczna oczyszczalnia ścieków. Co opłaca się bardziej?

Zalety i wady szamba

Szambo jest tanie w zakupie, co stanowi jego niewątpliwą zaletę. Nie wymaga ono skomplikowanych czynności instalacyjnych. Na rynku można znaleźć sporą ilość modeli m.in. szamba jednokomorowe lub dwukomorowe. Ułatwia to znalezienie czegoś odpowiedniego do potrzeb.

Najważniejsza wadą szamba jest niska stabilność pracy. W przypadku zwiększonej ilości ścieków może dojść do jego przeciążenia, co niesie za sobą wiele negatywnych konsekwencji. Eksploatacja szamba jest dość uciążliwa. Konieczne jest jego systematyczne opróżnianie, co może wygenerować koszty na poziomie kilku tysięcy rocznie.

Zalety i wady przydomowej oczyszczalni ścieków

Nowoczesne oczyszczalnie ścieków (https://oczyszczalnie-metalbud.pl) to wysokiej klasy urządzenia, które przetrwają nawet najcięższe warunki eksploatacji. Mogą być montowane nawet wtedy, gdy nie dysponujemy zbyt dużą ilością wolnej przestrzeni wokół domu. Wielkim plusem jest bezproblemowa instalacja, które realizowana jest przed wyspecjalizowaną ekipę. Tego typu urządzenia są nieuciążliwe dla otoczenia. Pracują wyjątkowo cicho, a więc nie będziemy odczuwać ich obecności.

Biologiczne oczyszczalnie ścieków (oczyszczalnie-metalbud.pl) są niezawodne, a także bezobsługowe. Nie generują one nieprzyjemnych zapachów. Zaletą jest również niski koszt eksploatacji. Urządzenia pobierają małą ilość energii. Oczyszczona woda może posłużyć nam do innych celów np. podlewania posesji. Minusem opisywanego rozwiązania jest cena, która przewyższa koszt montażu szamba.

Jaką decyzję podjąć?

Przydomowe oczyszczalnie ścieków (oczyszczalnie-metalbud.pl) zapewniają najwyższy poziom komfortu. Są one idealnie dopasowane do potrzeb. Ich użytkowanie jest o wiele niższe, niż eksploatacja szamba. Warto również wspomnieć, że jest to system przyjazny środowisku naturalnemu.

Jeśli stoimy przed dylematem „szambo czy przydomowa oczyszczalnia ścieków”, to wybór powinien być oczywisty. Jedynym utrudnieniem są oczywiście możliwości finansowe. Warto wziąć pod uwagę, że budowa biologicznej oczyszczalni ścieków jest relatywnie droga, jednak zwraca się ona po około trzech latach. Dzięki niej standard naszego życia może znacząco wzrosnąć.