Tajniki kredytu hipotecznego

Tajniki kredytu hipotecznego

0

Zanim zaczniemy starać się o własne mieszkanie warto dowiedzieć się czegoś więcej odnośnie kredytu hipotecznego, który zazwyczaj jest nam niezbędny do pozyskania własnego mieszkania. Jest wiele istotnych czynników, który wpływają na naszą zdolność kredytową, spłatę czy wysokość odsetek jaką poniesiemy.

Pozyskanie kredytu hipotecznego.

Chcemy zainwestować w mieszkania bądź grunty inwestycyjne, lecz w tym celu potrzebujemy kredytu hipotecznego, a więc musimy mieć zdolność kredytową.

Na naszą zdolność kredytową wpływa nie tylko wysokość naszej pensji, ale także historia kredytową, więc jeśli chcemy się starać o kredyt hipoteczny w przyszłości warto skorzystać z mniejszych pożyczek gotówkowych, które wyrobią nam pozytywną historię kredytową. Wszystkie nasze kredyty odnotowywane są w biurze informacji kredytowej, czyli biku. Jeśli spłacaliśmy raty na czas również jest to odnotowywane, wspomagając naszą zdolność kredytową, dzięki czemu łatwiej jest nam uzyskać pożyczki gotówkowe. Dlatego głupotą jest nie korzystanie z produktów bankowych, gdyż potem trudniej jest nam uzyskać pożyczkę.

Rzecz jasna, samo branie kredytów nie buduje nam zdolności i w dniu, w który będziemy się już starać o kredyt hipoteczny warto mieć już spłacone wszystkie, żeby nie rzutowały one na naszą zdolność kredytową.

Parametry kredytu.

Kiedy już się zdecydowaliśmy na kredyt i mamy zdolność kredytową. Warto zastanowić się teraz nad tym jakiego kredytu potrzebujemy, tak by ie przepłacić. Na przykład przy wyborze czy wolimy kredyt o ratach stałych, czy malejących należy wziąć pod uwagę, że w drugiej opcji co prawda na początku płacimy więcej, lecz spłacamy wcześniej kapitał, co sprawia, że odsetki w perspektywie czasu są niższe.

Kolejnym parametrem jest marża, którą można negocjować. Jest ona też często zależna od naszego wkładu własnego, wiec warto mieć większy wkład własny, przez co marża jest mniejsza. Dużo banków ma to w swojej polityce, że jeśli wkład jest mniejszy, to znowu marża jest większa.

Oczywiście, jak w przypadku większości pożyczek gotówkowych i tutaj jest prowizja, którą można negocjować z bankiem. Kluczowy jest każdy jeden procent przy tak wysokich kwotach. Często banki obniżają prowizję w zamian za skorzystanie z jakiegoś dodatkowego produktu.

Kredyt hipoteczny to dobre rozwiązanie.

Jeśli chcemy zakupić grunty inwestycyjne, albo mieszkania kredyt hipoteczny jest nam niezbędny. Rzecz jasna musimy rozpatrzeć wszystkie czynniki, a także oferty różnych banków, dzięki temu taki kredyt będzie dla nas tani oraz wygodny w spłacaniu.

Artykuł powstał we współpracy z GTB Invest – grunty inwestycyjne