Tworzyć więzi z maluszkiem

Tworzyć więzi z maluszkiem

0

Jak stworzyć emocjonalną więź z dzieckiem? Trzeba zacząć od samego początku, od pierwszego dnia, kiedy oto pierwszy raz patrzymy w oczy maleństwa zdanego całkowicie na naszą troskę. Potem to wszystko się zmienia. Dziecko z czasem zyskuje swoją podmiotowość, uniezależnia się od rodziców i zaczyna swoje życie. Na tym polega prawdziwe dorastanie i zdrowe relacje między dziećmi a rodzicami. Jednak takiemu poczuciu wolności powinna też towarzyszyć miłość. Nic dziwnego, że nastolatek nie chce z nami rozmawiać, kiedy od zawsze go zaniedbywaliśmy.

W chuście i w nosidle

W tworzeniu elementarnych więzi na najwcześniejszym etapie życia dziecka pomaga noszenie malucha na rękach. To miłe zadanie, ale nie na długo. Zwłaszcza gdy dziecko domaga się noszenia na rękach godzinami, to rodzice mogą  mieć tego dosyć. Można jednak pogodzić przyjemne z pożytecznym. Wyjść na spacer czy na zakupy, niosąc malucha w chuście czy w nosidle.

W otulaczu i w kokonie

W wielu sytuacjach bardzo przydatny okazuje się otulacz dla noworodka, który nawiązuje do elementarnych form zajmowania się maluchem, do otulania go podczas snu. Maluszek owinięty w ten sposób czuje się miło jak w brzuszku mamy.

Również kokon dla dziecka pomaga zadbać o poczucie szczęścia malucha, a rodzicom ułatwia zdecydowanie życie. Sam kokon kojarzy się już z uczuciem bezpieczeństwa, z fantastycznym otuleniem i przyjemnością. Można używać go jako przenośne łóżeczko, jako wkładkę do wózka, jako leżaczek. Pomoże nam on w sytuacji, kiedy będziemy chcieli na przykład ugotować obiad i mieć malucha cały czas na oku.

W sercu mamy i taty

Okazuje się, że te wszystkie podstawowe zachowania i związane z nimi dobre emocje, wpływają na całe życie naszego dziecka oraz na relacje, które spajają rodzinę. Poczucie bliskości, miłości, bezpieczeństwa – ofiarowane dziecku od pierwszych dni – to skarb na całe życie.