Wybór siodła – czym się kierować?

Wybór siodła – czym się kierować?

0

Jednym z podstawowych czynników wpływających na komfort jazdy konnej jest siodło. Nieodpowiednio dobrane będzie nie tylko powodowało dyskomfort jeźdźca, ale również negatywnie wpływanie na swobodę ruchów konia, a w niektórych przypadkach nawet na jego zdrowie. Na co należy zwrócić uwagę wybierając sprzęt jeździecki?

Zdrowie dla konia, komfort dla jeźdźca

Siodło ma przede wszystkim niwelować nacisk, którym obciążamy wierzchowca poprzez jego równomierne rozłożenie na jak największą powierzchnię grzbietu, a użytkownikowi gwarantować prawidłowy dosiad. Punktowe obciążenie jednego miejsca może mieć tragiczne skutki dla kręgosłupa naszego zwierzęcia. Jednym z najważniejszych kryteriów będzie więc dopasowanie kształtu i wielkości siodła do indywidualnej anatomicznej budowy konia, przede wszystkim do położenia kłębu i zadu oraz ustawienia łopatek. Najgłębszy punkt siodła powinien znajdować się pośrodku między łękiem przednim i tylnym. Ważne jest, żeby siedzisko nie było zbyt wąskie i nie uwierało zwierzęcia. Najlepiej skontrolować to poprzez wsunięcie dłoni między kłęb a łęk przedni – jeśli swobodnie zmieściły się tam trzy złączone palce ustawione pionowo to znak, że siodło najprawdopodobniej  jest odpowiednio dopasowane.

Rodzaj sztuki jeździeckiej

Kolejnym kryterium wyboru siodła jest jego przeznaczenie. Możemy wybierać spośród wielu dostępnych opcji. Wyróżniamy siodła skokowe, ujeżdżeniowe, wyścigowe, westernowe, kulbaki, siodła do gry w polo i do polowań, damskie, siodła bezterlicowe. Każde z nich charakteryzuje się inną budową dostosowaną do konkretnego rodzaju jazdy konnej.

Zaufaj profesjonalistom

Wybór idealnego siodła to skomplikowana sztuka. Aby zapewnić sobie i zwierzęciu komfort i bezpieczeństwo, najlepiej postawić na sprawdzony i solidny sprzęt, taki jak siodło Prestige. Kupując konkretny model siedziska, warto zasięgnąć porady fachowców, którzy pomogą wybrać niedoświadczonemu lub niepewnemu jeźdźcowi optymalne rozwiązanie dopasowane do indywidualnych potrzeb.