Czy należy mi się pojazd zastępczy?

Czy należy mi się pojazd zastępczy?

0

Pytanie – Czy należy mi się pojazd zastępczy? – zadają sobie bardzo często osoby prywatne, prowadzący działalność gospodarczą, przedsiębiorcy. Samochód może ulec awarii. Może zostać skradziony, może brać udział w wypadku, w wyniku którego, nie będzie zdolny do dalszej jazdy. Brak pojazdy oznacza najczęściej brak przychodów. Z pewnością warto wiedzieć, kiedy należy się nam pojazd zastępczy, a kiedy nie możemy na niego niestety liczyć.

Auto zastępcze z ubezpieczenia OC sprawcy

Kiedy nasz pojazd został uszkodzony w wyniku wypadku lub kolizji możemy uzyskać samochód zastępczy. Pod warunkiem, że nie my jesteśmy winni zaistniałej sytuacji. Czyli jeżeli sprawcą wypadku, stłuczki lub kolizji był inny kierujący, a my mamy status poszkodowanego, możemy skorzystać z auta zastępczego. Pod warunkiem, że nasz samochód nie nadaje się do dalszej eksploatacji i wymaga np. niezbędnych napraw.

Ubezpieczyciel w takim przypadku pokrywa koszty wypożyczenia samochodu. Poszkodowany, który korzysta z samochodu musi pamiętać, że to on płaci za eksploatacje samochodu. Czyli płaci za tankowanie, płaci za parkowanie, sezonową wymianę opon, myjnie, przeglądy itd. Warto dokładnie przeczytać warunki, na jakie oferuje ubezpieczyciel, wtedy wszystko będzie wiadomo.

Ukradli mi samochód lub jestem sprawcą wypadku

Jeżeli to ty jesteś sprawcą wypadku, nie możesz skorzystać z pojazdu zastępczego z OC sprawcy. To ubezpieczenie tak nie działa. Także, kiedy samochód zostanie ci skradziony, ubezpieczenie OC nie pokrywa kosztów wynajmu samochodu zastępczego. Ale mając wykupioną polisę AC lub Assistance, wtedy jest szansa, na uzyskanie pojazdu zastępczego. To wszystko jest opisane w warunkach ubezpieczenia i oczywiście trzeba się z nimi zapoznać.

Jest to o tyle ważne, że bardzo często ubezpieczyciel w umowie zamieszcza zapisy, których trzeba przestrzegać. Bardzo często mowa tutaj o nakazie korzystania z samochodu zastępczego zgodnie z jego przeznaczeniem. Mogą być określone limity kilometrów, czyli to ile auto dziennie może przejechać. Jest określony stan, w jakim auto ma zostać oddane. Znaleźć można często także informacje o tym, czy samochód może opuścić granice kraju i jeśli tak, to, na jakich warunkach.