Dlaczego warto regularnie odwiedzać stomatologa?

Dlaczego warto regularnie odwiedzać stomatologa?

0

Strach przez dentystą to jedna z najczęściej występujących w naszym społeczeństwie fobii. Unikanie wizyty u stomatologa może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia. Niewykryte i nieleczone zmiany w obrębie jamy ustnej nie tylko są bolesne, ale i powodują niebezpieczne zmiany w całym organizmie. Nie od dziś wiadomo, że zepsute zęby przyczyniają się do rozwoju wielu chorób ogólnych. Jak często odwiedzać stomatologa i dlaczego warto zadbać o profilaktykę. Gdzie znaleźć profesjonalny gabinet stomatologiczny z Katowic?

Jakie konsekwencje ma zaniedbanie jamy ustnej?

Zaniedbanie higieny jamy ustnej i unikanie wizyt u stomatologa niesie za sobą ryzyko wielu chorób. To nie tylko próchnica i inne dolegliwości związane stricte z zębami i dziąsłami, ale też choroby wielu układów. Bakterie rozwijające się w jamie ustnej i stan zapalny są niebezpieczne dla całego organizmu. Wraz z krwią organizmy chorobotwórcze przenoszą się w obręb innych narządów i mogą szkodzić na przykład sercu, sprzyjając zawałom, chorobom nerek, trzustki, płuc, a nawet mózgu. Zepsute zęby powodują osłabienie odporności, są przyczyną kłopotów z cerą, długotrwałe unikanie stomatologa może nawet prowadzić do śmierci, bo nieleczone zęby stopniowo paraliżują działanie wszystkich narządów.
Profilaktyka jamy ustnej jest szczególnie ważna dla kobiet ciężarnych. Przed planowanym zajściem w ciążę należy usunąć wszystkie ubytki i wyleczyć zęby, gdyż ich zły stan negatywnie wpłynie na rozwój maluszka i przebieg ciąży oraz porodu.

Dobry stomatolog Katowice – gdzie go szukać?

Regularne wizyty u stomatologa to najlepsza profilaktyka chorób jamy ustnej. Kontrolując jej stan, możemy szybko wykryć ewentualne nieprawidłowości i zacząć je leczyć na etapie, kiedy nie jest to bolesne, a zmiany nie zdążą zagrażać zdrowiu. Jeśli nie występują dolegliwości od strony jamy ustnej, dentystę powinno się odwiedzać raz-dwa razy w roku, żeby skontrolować stan zębów i upewnić się, że te nie wymagają leczenia.
Który stomatolog w Katowicach jest wart polecenia? O to można popytać znajomych, którzy z pewnością polecą specjalistów, z których usług korzystają. Dobrym pomysłem jest także sprawdzenie, jaki gabinet stomatologiczny z Katowic chwalą internauci, a jaki stomatolog w Katowicach ich zdaniem nie jest godny polecenia. Upewnienie się, że gabinet stomatologiczny z Katowic wzbudził zaufanie innych osób to najlepszy sposób na opanowanie strachu przed wizytą u dentysty. Regularne kontrolowanie jamy ustnej to niezbędny element jej higieny i profilaktyki.