Jak działa agencja nieruchomości?

Jak działa agencja nieruchomości?

0

Sprzedaż nieruchomości nie zawsze czynnością łatwą do samodzielnego zrealizowania. Wystawianie ogłoszeń i poszukiwanie potencjalnego klienta często wymaga sporych nakładów pracy i czasu, a do tego nie zawsze przynosi oczekiwane rezultaty. Dobrze jest w takiej sytuacji zgłosić się do agencji nieruchomości, która pomoże nam w organizacji sprzedaży posiadanej przez nas nieruchomości.

Podstawowym zadaniem takiej agencji jest znalezienie dla nas klienta, będącego osobą prywatną lub firmą

Agencje nieruchomości najczęściej załatwiają za nas wszelkie procedury związane ze sprzedażą, począwszy od przygotowania zdjęć i opisów sprzedawanej nieruchomości, przez zaprezentowanie nieruchomości zainteresowanemu podmiotowi, po organizację samej procedury sprzedaży, obejmującą często również organizowanie finansowania dla nabywcy. Tego typu firmy często gromadzą dane potencjalnych zainteresowanych określonym typem nieruchomości.

Wprowadzone do bazy dane uwzględniają lokalizację i rozmiar poszukiwanej przez zainteresowanych nieruchomości, w celu skontaktowania się z nimi w sytuacji, kiedy pojawi się sprzedający z ofertą odpowiadającą ich profilowi. Agencje przygotowują ponadto ogłoszenia, które wystawiają na własnej stronie internetowej z katalogiem ofert, jak również na innych stronach ogłoszeniowych.

Zarobek agencji opiera się przede wszystkim na prowizji

Najczęściej stanowi ona określony procent od końcowej wartości sprzedaży nieruchomości, którą pokrywa nabywca lub osoba sprzedająca. Uprzednio podpisywana jest umowa z potencjalnym zainteresowanym mającej na celu uniknięcie sytuacji, w której sprzedający i kupujący dojdą do porozumienia w kwestii sprzedaży z pominięciem agencji, dzięki której do realizacji transakcji mogło w ogóle dojść.

Osoby zainteresowane zakupem nieruchomości nierzadko poszukują ofert pochodzących bezpośrednio od osób prywatnych, co jest najczęściej związane z pominięciem prowizji naliczanych przez agencje obrotu nieruchomościami. Warto jednak mieć na uwadze fakt, że oferty pochodzące od agencji są przede wszystkim bardziej wiarygodne.

Wynika to z obowiązku zweryfikowania przez agencję wszelkiej dokumentacji, dotyczącej sprzedawanej nieruchomości. Dotyczy to przede wszystkim sprawdzenia braku wpisów hipotecznych w księdze wieczystej, a także innych zaległości ciążących na nieruchomości, co z kolei zapewnia uniknięcie niespodziewanych i nieprzyjemnych sytuacji na etapie zakupu nieruchomości przez nabywcę, a także już po jej nabyciu.