Budowa własnego domu to poważna decyzja, która wiąże się nie tylko z zaciągnięciem kredytu (gdyż niewielu z nas posiada tak duże oszczędności), ale również z cierpliwością i mozołem. Na szczęście dzisiaj nie jesteśmy skazani na domu murowane, których budowa – w najlepszym wypadku – trwa 2-3 lata. Alternatywą są domy drewniane całoroczne. Co warto o nich wiedzieć? Gdzie szukać ich wykonawców?
Domy drewniane w całej Polsce!
Moda na dom drewniany przywędrowała do nas ze Skandynawii – tam domków tego typu jest wiele, ze względu na olbrzymią dostępność głównego materiału budulcowego, czyli drewna. W Polsce domy drewniane nie są nowością, jednak dopiero w ostatnich latach widzimy ich prawdziwy wysyp. Głównym czynnikiem, który sprawia, że decydujemy się na dom drewniany, jest jego niska cena. Szacuje się, że dom drewniany kosztować będzie o ok. 35% mniej niż dom murowany o podobnej kubaturze. Skąd wziąć projekty domów kanadyjskich? Znajdziemy je u topowych producentów. Zazwyczaj możemy wybierać pomiędzy domami parterowymi, piętrowymi, domami z możliwością aranżacji poddasza, domami z garażami czy podjazdami. Ciekawą ofertę znajdziemy na stronie jednego z topowych producentów: mawit.com.pl.
Wiele osób zastanawia się, jakie metody ociepleniowe stosowane są w domach drewnianych całorocznych. Spieszymy donieść, że domy te budowane są zgodnie z zasadami budownictwa pasywnego i poza tradycyjnymi metodami ogrzewania mogą również czerpać ciepło z innych źródeł. Dodatkowo na uwagę zasługuje sposób docieplania ścian.
Jak długo wznosi się dom drewniany?
Czas budowy domu drewnianego całorocznego zależny jest przede wszystkim od tego, w jakim stanie ma być on oddany. W przypadku stanu surowego jest to okres 2-4 miesięcy, dom w stanie deweloperskim oddaje się po 6-8 miesiącach.