Jak dbać o okna aluminiowe?

Jak dbać o okna aluminiowe?

0

Nowoczesne okna aluminiowe jak powszechnie wiadomo są bardzo wytrzymałe, ale nie oznacza to wcale, że nie trzeba o nie dbać. Okna w wielu domach są głównym źródłem naturalnego oświetlenia, dlatego też warto zadbać o to, aby szyby były czyste. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji okien aluminiowych można nie tylko poprawić komfort ich użytkowania, ale również znacząco zwiększyć ich żywotność.

Jak dbać o okna wykonane z aluminium?

W pierwszej kolejności pamiętać należy o tym, aby systematycznie zmywać kurz i zgromadzony brud z powierzchni ram. Dużym problemem jest przede wszystkim biały nalot, który powstaje przez spaliny. Jest to olbrzymi kłopot dla tych osób, które mają mieszkanie blisko ruchliwej drogi. Warto wspomnieć również o tym, że do mycia aluminiowych profili nie zaleca się środków chemicznych na bazie silnych kwasów i środków piorących. Unikać należy również rozpuszczalników i materiałów ściernych.

Okna aluminiowe najlepiej zmywać zwilżoną szmatką z niewielkim dodatkiem zwykłego płynu do naczyń. Do mocno zabrudzonych profili aluminiowych można użyć specjalne środki, które przeznaczone są do okien z aluminium. Bardzo wiele osób do konserwacji okien aluminiowych używa również preparatów, które wykorzystuje się do pielęgnacji karoserii samochodowej.

Konserwacja uszczelek okiennych

Od czasu do czasu warto zadbać także o konserwację uszczelek okiennych, okuć i zawiasów. Częste otwieranie i zamykanie okien od wewnątrz, jak łatwo się domyślić powoduje zużywanie uszczelek. Na zmniejszoną żywotność podatne są także ukucia okienne i zawiasy. Producenci stolarki okiennej zalecają, aby te elementy konserwować przynajmniej raz w roku. Na półkach sklepowych dostępne są specjalne preparaty, dzięki którym można zabezpieczyć okna aluminiowe przed korozją, która powoduje tarcie.

Raz do roku można również wyregulować okucia i dokładnie sprawdzić ich stan techniczny. Warto skorzystać w tym przypadku z dobrodziejstwa specjalnej wazeliny technicznej albo oliwy do maszyn. Osoby, które korzystają ze smarów, powinny unikać preparatów, które w swoim składzie mają kwasy i żywicę. Szczególną uwagę należy zwrócić na okna, które wystawione są na działanie wiatru i słońca. Troską objąć trzeba również te okna, które są bardzo często użytkowane.

Artykuł przygotowany w oparciu o materiały dostarczone przez firmę Internorm